Ambroosiuse juht: edu tuleb vaid kvaliteetse tööga

OÜ Ambroosius tegevushaarde laienedes on kasvanud ka ettevõtte masinapark.  Foto: Erakogu

2007. a novembris registreeritud firma OÜ Ambroosius tegevus algas aastal 2008 kahe töötajaga. Selle asutaja, juhataja Toomas Kandima on tüürinud oma ettevõtet edukalt ülesmäge.

Pärnu kutsekoolis ehitustisleriks õppinud noormees alustas tööelu, sattudes praktikale tollase Edasi kolhoosi puutöökotta, kus tehti kõike alates ustest-akendest mööblini.

"Eks elu natuke sõltub juhustest. Sa võid oma teed suunata, aga juhused peavad ette tulema,“ arvab ta. Kandima töötaski edaspidi puutöökodades, kus tehti eritellimisel mööblit, ja tegi samal ajal palgatöö kõrvalt FIEna puutööd. Tosin aastat tagasi tuli mehel mõte ehitada endale puutöökoda-tootmishoone. Selleks ostis ta maatüki, millele oli vaja teha arendusprojekt. Paraku selgus, et vajalikuks tööks oli koppa raske saada. Seetõttu ostis ta esimese kaevemasina – kopp laaduri – eelkõige enda vajaduseks.

"Tegin palju aastaid palgatööd, õhtuti mööblit ja otsisin heale kopamehele pidevalt tööd, et ta saaks palka teenida,“ meenutab Kandima ettevõtmise algust. Ajapikku on ettevõtte tööd laienenud, esimese töömasina asemel on käigus kolmas sama tüüpi kopp-laadur. Masinapargis on neli ekskavaatorit, kaks veoautot ja kolm lumelükkamistraktorit – viimastega hooldatakse talviti tänavaid Sindis ja Pärnus. Kaevamistöödel on ametis viis meest, vastavalt vajadusele võetakse abiks veel kaks.

FIEna töötanud juuksurist abikaasa on oma juuksuri- ja iluteenustega OÜ Ambroosius muu tegevusala.

Miljonikroonine esimene tehing

Kandima meenutab alguse rahaseisu: esimene masin maksis miljon krooni. "Tegin finantsplaani pangale, et liisingut saada. Liisingu omafinantseerimiseks mingit tulu veel ei olnud, polnud ette näidata lepinguid ega tehnikat, millega tulu teenida,“ jutustab ta. Tuli veenda ja kaubelda, et panga usaldus võita ja oma eesmärk saavutada. Kui laen sai võetud kodumaja tagatisega selle remondiks, kasutas ta saadud raha mittesihipäraselt, ostes selle eest hoopis töömasina. Seetõttu ei tagastatud laenuintressi, mis olnuks võimalik raha sihipärasel kasutamisel.

OÜ Ambroosius tegevjuht Toomas Kandima.   Foto: Erakogu

Masuaeg läks ettevõttest üsna sujuvalt mööda, sel ajal käis Kandima ka veel palgatööl. Ta toob näiteks, et kopa-laaduri tunnitöö hind oli esialgu 380 krooni ja kasvas enne masu 420ni. Masu ajal ta hinda esialgsest allapoole ei lasknud, kuigi pealinnas tehti seda tööd ka 320eurose tunnihinnaga.

"Väikeettevõte ei saa endale kahjumit lubada,“ ütleb ta, „pigem on odavam mitte tööd teha, kui kahjumiga töötada.“ Võib-olla õnnestus masu valutult üle elada ka seetõttu, et ettevõtte riskid polnud suured, tegevus oli väike ja tööd siiski oli. Firma reklaam levib klientide soovituste kaudu. Kandima sõnul on kliendi soovitus kindlam kui reklaam ajalehes. Samas ei pea tegema odavalt tööd, vaid teha tuleb hästi.

"Kui toru vastupidavus on 70 aastat, siis peaks meie tööga ka mure nii kauaks olema unustatud,“ ütleb ettevõtja. Oma töömeestelegi on ta rõhutanud, et eesmärk pole teha töö kuidagi ära. "Oleme teiste praake parandanud, aga me ise ei tohi sedasi tööd teha,“ sõnab ta oma põhimõtte. Klient võib öelda, et nende töö polnud kõige odavam, aga see on hästi tehtud.

Mööbli tellimusi rohkem kui kaevetöid

Talvekuudel saavad kõik puhkust. Sel ajal, kui kaevetöid ei tehta, lükatakse lund ja tehakse eritellimusel mööblit. Nii juhataja kui ta noorem vend, kes firmas ametis, oskavad mõlemaid töid ning on ka mehed välja õpetanud. "Väga paljud imestavad,“ ütleb Kandima, "et firma teeb nii erinevaid töid.“

OÜ Ambroosius mööbli loetelu on pikk: garderoobid, kummutid, uksed, elu- ja magamistoa, sauna ja köögimööbel. Toodangut on jõudnud kodudesse üle Eesti ja Norrassegi. Valminud on söögikohtade sisustused Tallinnas, Tartus, Rakveres, Pärnus.

Toode sõltub Kandima sõnul tellija fantaasiast, kellelt tuleb idee ja visioon. Mööbli tellimusi on algusest peale olnud rohkemgi kui kaevetöid. Mööblit tehakse rendiruumides. Kui oleks suuremad tootmisruumid, siis saaks omanäolist mööblit rohkemgi valmistada ja mitte ainult talvel. Uute ruumide jaoks on maa ja hoone projekt olemas, edasiminek on praegu raha taga kinni.

Tulevikku vaadates ütleb väikeettevõtja, et kaevetöödel on arengut, mööblitootmise edenemiseks on olemas visioon. Soojad talved on võimaldanud teha kaevetöid isegi talvekuudel ja eelkõige tuleb liisinguga ostetud masinad töös hoida. Mööblitootmisseadmed pole hangitud laenuga, nendega on muretum.

Toomas Kandima, OÜ Ambroosius juht

Majanduse jahtumist praegu veel ei tunne, kuid jutud sellest teevad veidi ärevaks. Selleks tuleb valmis olla. Eelkõige vältida uusi suuri rahalisi kohustusi.

Majanduse jahtumist praegu veel ettevõtja ei tunne, kuid jutud sellest teevad veidi ärevaks. "Selleks tuleb valmis olla,“ arvab ta. Eelkõige püüab ta liisingud-laenud tasuda ja vältida uusi suuri rahalisi kohustusi. Samas peab ta ettevõtjale suureks boonuseks seda, et ettevõtluses ei maksustata reinvesteeringuid. Viimased aastad on ettevõttele olnud väga edukad: ostetud on uusi masinaid oma raha eest ja liisinguga. "Sealt on kasv tulnud," tõdeb Kandima. Ka tegevus on laienenud – rohkem on ette võetud pinnase- ja platsitöid. Kui varem tehti suurtele firmadele alltöövõtutöid, siis möödunud aastal olid ettevõttel esimesed peatöövõtuobjektid.

OÜ Ambroosius esimene peatöövõtuobjekt oli mullu külmajaama veehaardetorusiku paigaldamine Pärnu jõkke.  

Pärnus, kus Fortum ehitas külmajaama, paigaldas OÜ Ambroosius sellele veehaardetorustiku. Pärnumaal veiselauda rajamisel oli Toomas Kandima peatöövõtjana projekti juht ja elluviija, kes palkas alltöövõtjad betooni- ja katusetöid tegema. Tänavuseks aastaks on samuti peatöövõtuplaanid olemas, kuid neist on vara rääkida. Ettevõttest kõneldes rõhutab Kandima, et tal on väga tublid töömehed. "Seda kõike ei oleks, kui mul ei oleks sellist meeskonda,“ lausub OÜ Ambroosius juhataja.

TASUB TEADA!

2007. aastal loodud OÜ Ambroosius on kvaliteedile keskendunud kaevetööde, mööblitootmise ja konsultatsiooniga tegelev ettevõte.

Peamised tegevusalad on pinnasetööd, välistrasside ehitus ja veepuhastusseadmete paigaldus.

Ettevõtte laiendamise tulemusena pakutakse klientidele ka kvaliteetset eritellimusmööblit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum