EfTEN Real Estate Fund III investeeris läinud aasta lõpus esimest korda vanadekodudesse. EfTEN Capitali tegevjuhi Viljar Arakase kinnitusel on see väga põnev ja arenev valdkond.
Kinnisvaraturu kõige likviidsem osa on olnud korteriteturg, mis on näidanud 2020. aasta lõpus fenomenaalset tõusu.
EfTEN Real Estate Fund III sai uue 6,2 miljoni eurose Pirita pansionaadi kinnistu omanikuks tütarettevõtte kaudu.
EfTEN Real Estate Fund 4 ostis Leedus Klaipėda meresadama lähedal asuva SBA logistika- ja tootmiskeskuse. Objekti ostuhind on 28,6 miljonit eurot ja tehingut rahastas Luminor, kirjutab EfTEN Capital.
Negatiivsed intressimäärad ettevõtete hoiustele leiab nüüd pea kõigi suuremate pankade hinnakirjadest, kuid hoiuste pealt intressi maksvaid ettevõtteid tuleb tikutulega taga otsida.
Sel nädalal paelus Äripäeva raadio kuulajaid saade, kus tunnustatud neuroloog Toomas Toomsoo õpetas tegusaid inimesi aega maha võtma ja hoiatas, et kiirustamisel on füüsilised tagajärjed.
Eile EfTENi uuest fondist teatanud Viljar Arakas ütles, et näeb oma esimeste projektide pealt, et hulgiostudega võib sisenemishind projekti olla 10–15 protsendi odavam kui jaeostude puhul.
Üürimajade arendajad tõdesid, et enne EfTENi uue fondi uudist ei olnud turul peale LHV kedagi, kes neilt üürimaju ostaks. LHV portfelliski on üürimaju alles üksikud.
Eften Capitali juht Viljar Arakase sõnul on enamus fondi hallatavaid hotelle täna lahti vaid patriotismist ning äritegevust kui sellist sisuliselt ei toimu, võtmekohaks taastumisel saab olema soomesuunalise turismi elluärkamine.
EfTEN Real Estate Fund III on teinud üürnikega kokkuleppeid maksete ajutiseks vähendamiseks, mistõttu langes fondi müügitulu märtsis 13 protsenti, 103 000 euro võrra. Fondi tavapärane pangalaenude põhiosade tagasimakse on olnud keskmiselt 230 000 eurot kuus ning praegu on tulnud küsida pankadest maksepuhkusi, ütles fondijuht Viljar Arakas.
EfTEN Capitali juht Viljar Arakas näeb kinnisvaraäris suuremaid riske eelkõige globaalselt, samas kui Eesti sisemajanduse olukord katuse kaelakukkumist veel ennustada ei luba.
Kui eelmisel aastal piisas Investorite TOPis esisaja hulka pääsemiseks veel 548 000eurosest portfellist, siis tänavu langesid edetabelist välja kõik, kelle investeeringud Tallinna börsil jäid alla 762 000euro, sealjuures oli kõigi Eesti investorite portfellide mediaanväärtus 1975 eurot.
Eesti kliimapoliitika on energiaallikate arendamise poole kaldu ning ettevõtjate hinnangul tuleks rohkem tähelepanu pöörata madalal rippuvale viljale ehk hoonete energiatõhususele, kuhu investeerimine toob lisaks kliima argumendile ka sissepandud raha kiirelt tagasi.
EfTENi puhaskasum oli esimesel poolaastal kolme fondi peale 17,3 miljonit eurot, mis tähendab aastast kasvu 13 protsenti. Ettevõte teatas investoritele, on väga hästi valmistunud selleks, et kasutada turul pakutavaid uusi investeerimisvõimalusi.