5. november 1995 kell 22:00

Esimene põlevkivikarjäär läheb uutele omanikele

Eesti Põlevkivi haldusnõukogu liige, majandusministeeriumi keemiatööstuse valdusgrupi juhataja Eke Roo ütles, et Kiviteri ja Kunda Tehaste poolt uue firma asutamine on Aidu karjääri haldaja muutmise esimene etapp. Järgmine etapp tähendaks Aidu Kivisse erakapitali kaasamist ASi Kunda-Nordic Tsement näol, mille aktsiatest kuulub 49,9% Kunda Tehastele.

Eesti Põlevkivi arengukava näeb ette põlevkivikaevandamises valitseva monopoli lõhkumist ja Aidu Kivi asutamine on Roo sõnul selleks väga hea võimalus. Aidu Kivil on konkreetne investeeringute allikas Kunda-Nordic Tsemendi omanike näol. Lisaks Kunda Tehastele kuulub 30,3% Kunda-Nordic Tsemendi aktsiatest Atlas Nordic Tsemendile, 10,5% maailmapangale, 5,3% Põhjamaade keskkonna finantseerimise korporatsioonile NEFCO ja 4% Soome tööstusliku koostöö fondile Finnfund.

Roo sõnul ei ole esialgu kavas teha Aidu karjääri suuri investeeringuid. Kui Aidu Kivisse peaks aga kaasatama erakapital, siis on mahukamate investeeringute tegemine mõeldav. Praegu üritab majandusministeerium saada valitsuselt volitusi eelläbirääkimiste pidamiseks Kunda-Nordic Tsemendiga.

Roo lausus, et Kiviter loodab Kunda-Nordic Tsemendiga koostöös tehtavate investeeringute abil Aidu karjääri tehnoloogiat nii palju täiendada, et tulevikus on võimalik karjäärist saada kaks korda rohkem tehnoloogilist põlevkivi kui praegu.

Kunda-Nordic Tsement ja Kiviter on RE Eesti Energia kõrval suuremad põlevkivi tarbijad. Kunda-Nordic Tsement on paremaks põlevkiviga varustamiseks avaldanud soovi rajada Eestis uus põlevkivikaevandus.

Eke Roo ütles, et koostöös Kiviteriga on Kunda-Nordic Tsemendil lihtsam hakata põlevkivi kaevandama. «Aidu karjäär valitigi välja sellepärast, et seal leiduv põlevkivi sobib Kunda-Nordic Tsemendile. Kiviterile sobib igast kaevandusest või karjäärist tulev tehnoloogiline põlevkivi,» rääkis Roo.

Eesti Põlevkivi peadirektor Väino Viilup ütles reedel USAst naastes Aidu karjääri Eesti Põlevkivi haldusest üleviimise kohta, et sellist asja ei juhtu kunagi.

«See on sama, kui võtta inimeselt ära üks käsi ja saata ta siis uuesti tööle,» võrdles Viilup. Eesti Põlevkivi on kogu aeg olnud ja jääb ka edaspidi ühtseks, kinnitas ta. «Me arutame seda asja esmaspäeval ja teisipäeval, aga kindlasti see nii ei jää, nagu majandusminister on otsustanud,» kinnitas Viilup.

Liina Tõnisson ütles Eesti Põlevkivi võimaliku vastuseisu kohta, et Aidu karjäär ei ole Eesti Põlevkivi omand, vaid Eesti riigi omand, ja kui Eesti Põlevkivi haldusnõukogu on tema käskkirjaga nõus, siis ei näe ta siin mingisugust probleemi.

Aidu karjääri äravõtmine Eesti Põlevkivilt on Tõnissoni sõnul üks Eesti Põlevkivi restruktureerimise etapp ja selle eesmärk on vähendada kaevanduste tsentraalset haldamist Eesti Põlevkivi poolt ning tekitada esimesi konkurentsiilminguid põlevkivi kaevandamisel.

Hetkel kuum