28. november 1995 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Venemaa võttis teisipäeval erastamisnimekirjast ära kolm kaitsetööstuskompaniid ja tühistas ühe varasema naftaekspordifirma müügitehingu, mis on järjekordsed löögid sealsele vastuolulisele «aktsiad laenude eest» erastamisprogrammile.

Venemaa erastamisministeerium riigivarakomitee tühistas naftaeksportööri Nafta-Moskva 15 protsendi aktsiate müügi tulemused, ütles komitee pressiesindaja Igor Plotnikov.

Investeerimiskompanii Jevroresursõ, mis 17. novembril enampakkumise võitis, pakkudes valitsusele 35,55 miljoni dollari suurust laenu, ei olnud krediiti garanteerinud.

Komitee võttis oksjoninimekirjast ära kolm lennukompaniid, mis pidid müüki minema 7. detsembril.

Need otsused vähendavad veelgi valitsuse lootust saada erastamisest sel aastal 8,7 triljonit rubla (21,8 miljardit krooni), nagu oli ette nähtud eelarves. REUTER-ETA

T?ehhist sai teisipäeval esimene Ida-Euroopa riik, mis ühineb maailma tipptööstusmaade «klubiga» -- majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooniga (OECD).

T?ehhi välisminister Josef Zieleniec ja OECD peasekretär Jean Claude Paye kirjutasid alla sellekohasele lepingule, mille alusel saab T?ehhist Pariisis baseeruva OECD kahekümne kuues liige.

Ametnike sõnul jõustub liikmestaatus jaanuaris. Enne peab T?ehhi parlament ratifitseerima vastuvõtuks vajalikud formaalsused.

Paye ütles pressile, et loodab Poola, Ungari, Slovakkia ja Lõuna-Korea liitumist OECDga 1996. aasta lõpuks.

Paye sõnul on sellest grupist parimad ?ansid Poolal ja Ungaril. DPA-REUTER-ETA

Venemaa autotootja Lada avab järgmisel aastal koostetehase Lõuna-Ameerikas Uruguays ja Kolumbias, teatas Lada esidaja.

Patrick Anssens, Ladat Ladina-Ameerika ja Kariibi mere riikides esindava Motores Internacionalesi juht, ei öelnud, kui palju Venemaa autotootja Ladina-Ameerikasse investeerib ja kui suurt tootmismahtu seal kavandatakse.

Anssens teatas, et Kolumbia tehas hakkab autodega varustama Boliiviat, Peruud, Ecuadori, Venezuelat ja Kolumbiat.

Uruguay tehas hakkab varustama Argentinat, Brasiiliat, Paraguayd ja Uruguayd. AP-BNS

Rootsi, Taani ja Saksa ehituskompaniid kirjutasid esmaspäeval alla 5,3 miljardi Taani krooni (11 miljardit Eesti krooni) suurusele lepingule Rootsit esimest korda kontinentaal-Euroopaga ühendava sildade süsteemi ehitamiseks.

Ehitusfirmade konsortsiumi juhib Rootsi ehitusgrupp Skanska AB, sinna kuuluvad veel Taani Hojgaard & Schultz ning Monberg & Thorsen ja Saksamaa Hochtief.

Skandinaavia konsortsium võitis ägedas konkurentsis selliseid kompaniisid nagu Suurbritannia Trafalgar House ning John Laing, Prantsusmaa Bouygues ja GTM International ning USA Morrison Knudsen.

Projekt näeb ette kokku 7,8kilomeetrise sildade süsteemi ehitamise Rootsi ja Taani vahele üle Sundi väina. Terve transpordisüsteem on 16 kilomeetri pikkune ning ühendab lisaks sildadele ka kunstsaare ning 3,8kilomeetrise tunneli, mis viib reisijad Rootsist Kopenhaagenisse.

Projekt peaks valmima 2000. aastal ning selle kogumaksumuseks on kavandatud 29 miljardit Eesti krooni.

Projekti kriitikud on öelnud, et plaanitav sild rikub väina õrna ökosüsteemi. Merevesi voolab läbi Sundi väina, moodustades Läänemere riimvee ning kriitikud kardavad, et sild blokeerib soolase vee juurdevoolu Läänemerre.

Sild tuleb kahekorruseline, autod sõidavad ülemisel, rongid alumisel tasandil. Silla konstruktsioon peaks projekteerijate kavade kohaselt tagama maksimaalse turvalisuse. REUTER-BNS

Lloyds Banki aktsionärid toetasid juhtkonna otsust luua Suurbritannia suurim jaepank, kiites heaks 14,6 miljardi naelase liitumise TSB Groupiga.

TSB aktsionärid langetavad oma otsuse kolmapäeval ning pangad peaksid kõigi eelduste kohaselt liituma 28. detsembril. Liitumisleping annab Lloydsi aktsionäridele 70,6 protsenti uue panga aktsiatest ning TSB aktsionäridele jääb 29,4 protsenti. REUTER-BNS

Hetkel kuum