7. jaanuar 1996 kell 22:00

Konsultandid soovitavad firmal maksuametit vältida

«Maksuametnikuga suhtlemine on väga tülikas ja närvesööv pikaajaline tegevus ning firma juhil või omanikul ei jää selle kõrvalt enam aega korralikult firma asjadega tegelda,» ütleb Vallaste. Konsultatsioonifirma juhi hinnangul on ettevõtja maksuameti ees samasuguses olukorras nagu hiir mao ees.

Kui peaks tekkima situatsioon, et firma ukse taha ilmub ootamatult maksuametnik, siis on firma juhil või omanikul põhiseadusest tulenev õigus keelduda maksuametnikuga suhtlemisest ja revidendile tuleks soovitada firmasse tulek telefoni teel varem kokku leppida, lausub Vallaste. Tema sõnade kohaselt saab nii vältida maksuametniku ootamatut saabumist ja firma juht saab end selleks ette valmistada.

«Reeglina firmajuhid seda ei tee,» teab Vallaste öelda. «Ma ise olen ühe korra elus maksuametniku ukse pealt tagasi saatnud ja siis oli hirm küll nahavahel, kuid samas oli revident minu käitumisest ka tõsiselt ?okeeritud,» räägib ta.

Pärnu maksuameti direktori Karl Reilandi sõnul on firma vahetu suhtlemine maksuametnikuga siiski kõige õigem tee. «Kui aga maksumaksja ei ole nii kompetentne ega teadlik või arvab, et talle liiga tehakse, siis on teine asi,» lisab Reiland. Tema sõnul on maksuamet ka ise soovitanud vahete-vahel firmal maksukonsultantide poole pöörduda.

Reiland ütleb, et ootamatuid firmade külastamisi tuleb maksuametnikel harva ette. Tavalise revisjoni korral teatatakse asjaomastele siiski sellest paar päeva ette.

Kui revident avaldab soovi osa firma dokumente endaga kaasa võtta, siis võib sellest keelduda. Vandeadvokaat Aare Tark ütleb, et maksuametnikul ei ole õigust teha dokumentide võetust ja seega ei ole firma kohustatud dokumente maksuametnikule kaasa andma.

«Kui maksuametnik soovib endaga osa dokumente kaasa võtta, siis tasub seda soovi täita ainult juhul, kui dokumendid on puudulikud, sest pärast saab firma juht öelda, et tema andis küll kõik dokumendid, aga revident on osa dokumente ise ära kaotanud,» soovitab Vello Vallaste.

Vallaste sõnade kohaselt lõpeb tavaliselt maksuameti kontroll ettekirjutusega. Eksportijale tehtud ettekirjutuse puhul jätab maksuamet firmale ettekirjutuses näidatud summa ulatuses käibemaksu tagastamata. «Kuna käibemaksu tagastamata jätmine on maksuameti jaoks kõige mugavam viis nõutavat summat kätte saada, siis nad reeglina eksportööre kiusavadki,» kinnitab Vallaste.

Karl Reilandi sõnul hakkasid maksuametid käibemaksu tagastamist põhjalikumalt kontrollima, kuna sellega tehti palju fiktiivseid tehinguid. «Riigieelarvest tõmmati lihtsalt raha julmalt tagasi ja selle pealt elati,» väidab Reiland.

Kui ei ole tegemist eksportfirmaga, siis teab Vello Vallaste, et firma peab ettekirjutuses toodud summa ise ära maksma, kuid tavaliselt on need summad ebaloogiliselt suured ja võivad firma hävitada.

Aare Targa hinnangul on maksuametnike puhul probleem see, et esimene kontroll tehakse ülepeakaela, ja pärast, kui on juba ettekirjutus tehtud, hoitakse sellest kramplikult kinni ning ei soovita tunnistada, et revisjon on vigane või kõik asjaolud pole leidnud käsitlemist.

Tark lausub, et kui firma ei nõustu maksuametniku koostatud ettekirjutusega, siis tuleb kindlasti esitada vastav kaebus kõrgemalseisvale maksuhaldurile (näit riigi maksuametile). Kaebuse esitamiseks on aega 30 päeva.

Vello Vallaste leiab, et kui maksuamet teeb ettekirjutuse, aga maksumaksja ei ole sellega nõus, ei tohi nõutavat summat kohe tasuda. Firma tegevuse ja maine kahjustamise vältimiseks on aga osa firmasid nõutud summa ära maksnud lootuses, et hiljem õnnestub neil kohtuvaidluse käigus see tagasi nõuda.

«Kohus võib muidugi peale pikka vaidlust ettekirjutuse tühistada, aga makstud raha ei ole enam võimalik maksuameti käest tagasi saada, sest see, mis on juba hundi suus, on ka hundi kõhus,» ütleb Vallaste. Ta lisab, et ei tea ühtegi juhust, kus maksuamet on valesti sisse nõutud summa tagasi maksnud.

Karl Reiland väidab, et kui maksuametis on selgunud, et mõnelt firmalt on summa valesti sisse nõutud, siis tagastatakse see hiljem tasaarvelduse näol.

Hetkel kuum