18. jaanuar 1996 kell 22:00

Leedu põllumajandus ei ole ELi astumiseks valmis

Vilniuses korraldatud konverentsil ütles tööpartei esindaja Pronskus, et ta jagab maailmapanga eksperdi arvamust, mille kohaselt Leedu ei ole Euroopa Liiduga ühinemiseks küps seni, kuni tema põllumajandus suudab välja kannatada konkurentsi lääneriikide põllumajandusega. Liiga kiire liikumine ELi suunas võib Leedu põllumajandusele põhjustada korvamatuid kaotusi, väidab parlamendiliige.

Pronskus teatas konverentsil, et ta on esinenud algatusega muuta Leedu põhiseaduse 47. paragrahvi, mis keelab maa müümise välismaalastele ja takistab Leedu integreerumist Euroopa Liiduga. Tema esitatud 47. paragrahvi parandus pälvis parlamendis esimesel lugemisel enamiku parlamendiliikmete poolehoiu.

Paranduse kohaselt on välismaalastele lubatud müüa üksnes mittepõllumajanduslikku maad. Haritava maa ostmise õigus tahetakse jätta ainult Leedu kodanikele. Juba detsembri algul koostas seitsme parlamendifraktsiooni ühine töögrupp põhiseaduse 47. paragrahvi muutmise kokkuleppe protokolli. Sellele vaatamata ei ole põhiseaduse parandusi seni parlamendis arutusele võetud. Pronskus ei välistanud võimalust, et see küsimus pannakse rahvahääletusele. BNS

Hetkel kuum