18. jaanuar 1996 kell 22:00

Nikkei ootab innuga roti aastat

Ebausk valitseb ka Tokio aktsiabörsil. Paljud börsimaaklerid seostavad Nikkei indeksi suurt kasvu möödunud aastal asjaoluga, et Hiina kalendrile vastav roti aasta on kapitaliturgudel olnud traditsiooniliselt soodne. Esmakordselt ületas Nikkei indeks viimase 14 kuu jooksul 20 000 punkti piiri.

Nüüd, kus roti aasta on astumas oma õigustesse, kasvavad ka Jaapani börsimaaklerite ootused ja lootused. Riigi juhtiva investeerimispanga Daiwa spetsialistid on juba ammu uurinud, kuidas sobivad omavahel kokku Hiina kalender ja Tokio börsi tulemused.

Uuringuid on tehtud alates 1949. aastast, kui Tokio aktsiabörs alustas oma tegevust. Paremuselt on sea aastad olnud kolmandal kohal: aastatel 1959, 1971 ja 1983 kasvas Nikkei indeks tunduvalt võrreldes aasta algusega, saavutades keskmiseks kasvuks 30,4%.

Ehkki võrreldes 1994. aastaga Nikkei indeks möödunud aastal olulist kasvutempot ei näidanud, oli roti aasta siiski edukas: aasta lõpuks kasvas Nikkei võrreldes juulikuise katastroofilise langusega ligi 38 protsenti.

Hea roti aasta lubab spetsialistidel väita, et uuel aastal võib Nikkei saavutada ka 25 000 punkti piiri. Huvitav on märkida, et roti aastad on olnud Tokio börsil kõigi Hiina kalendri märkide hulgast kõige edukamad: iga kord on indeks kasvanud keskmiselt 54,6%.

Muuseas, Jaapani perenaised peavad rotti äärmiselt eemaletõukavaks elukaks. Hiina religioon aga loeb rotti elujõu ja vitaalsuse sümboliks. Jaapanis on rotil teatav õnnetooja oreool, kuna ta oli sõnumitooja Dikokutenile, ühele seitsmest hea õnne pühakust, kes toob ja kaitseb head õnne.

Tokio börsi tulemuste järgi on paremuselt teisel kohal draakon. Investeerijate jaoks on aga olnud äärmiselt ebasoodsad oina aastad, sest Nikkei indeks on siis kukkunud keskmiselt 8,9% (1949. aastal isegi 37,6%). Muidu seostatakse oina aastaga stabiilsust ja uusi teadmisi, kuid Jaapanis on tal negatiivne imago, sest feodaalajastul oli kombeks needa vaenlasi nn. oinatunnil.

Need Jaapani maaklerid ja töösturid, kes ei lase ennast ebausust eksitada, kinnitavad, et Nikkei tõus kajastab sügavaid muudatusi Jaapani majanduses, mis aeglaselt, kuid kindlalt liigub paremuse poole.

«Nikkei ei saavutanud 20 000 punkti piiri mitte seetõttu, et tegemist oli roti aastaga. Ennekõike tõusid firmade kasumid, valuutaturud olid stabiilsed ning eluasemelaenude kriis lahendati», ütles Hoichiro Toyoda, tööstusliidu Keidaren juhataja. «Aga poleks muidugi paha, kui sea aasta tooks endaga kaasa ka jeeni ja intressimäärade stabiliseerumise».

FT refereerinudToomas Hõbemägi

Hetkel kuum