1. veebruar 1996 kell 22:00

Suurtöösturid on leppimatud Eesti Energia ainuvalitsemisega

Estivo tegevdirektor Jüri--Andrus Alasi sõnul teeb Estivo mitmele ettevõttele uurimustööd, et selgitada välja, kas firmal tasub investeerida elektritootmisse ja kui pika aja jooksul investeering ennast ära tasub. Konkreetsete firmade nimesid ei olnud Alasi veel nõus avalikustama.

Need ettevõtted, kes on võimelised investeerima elektritootmise alustamisesse, on Alasi sõnul Eesti mastaabis suurettevõtted või siis aktiivsed ja suured välisinvesteerijad. «Praegusel hetkel on neid firmasid võmalik lugeda üles ühe käe sõrmedel,» märkis ta.

Äripäevale teadaolevalt loodab veel käesoleval aastal elektritootmisega alustada keemiatööstusettevõte RAS Kiviter, kes investeerib sellel eesmärgil umbes 20 miljonit krooni.

Kiviteri tehnikadirektor Ivar Rooks ütles, et praegu monteeritakse Kiviteris elektritootmise alustamiseks durbiinigeneraatorit. Rooks rääkis, et kuna Kiviter on suur elektrienergia tarbija, siis ei kavatse ettevõte hakata esialgu elektrit teistele tarbijatele müüma. «Kui Kiviter hakkab ise elektrit tootma, siis katame esialgu ainult poole ettevõtte elektritarbimisest,» lisas ta.

Praegu maksab Kiviter Eesti Energiale keskmiselt 300 krooni ühe MWh eest, eelmisel aastal tarbis Kiviter elektrienergiat ligi 140 000 MWh. Kiviteri peaenergeetik Jüri Ott lausus, et Kiviteris toodetud elektrienergia hind saab olema 2/3 madalam, kui Eesti Energia poolt Kiviterile müüdava elektrienergia hind.

Otti hinnangul tasub praegu kehtivate elektrienergia hindade juures Kiviteris käivitamisel olev elektritootmise projekt ennast ära viie aasta jooksul. Pärast käesoleval aastal toimuvat elektrihinna tõusu oleks projekti tasuvusaeg umbes kolm aastat. Kui elektrienergia hind tõuseb aga üle 400 krooni MWh, siis oleks Otti sõnul kasulik hakata elektrienergiat tootma hoopis loodusliku gaasi abil.

ASi Oru tehnikadirektor Aleksander Saar rääkis, et Oru turbakombinaadis on varasemal ajal elektrit toodetud, kuid viimased kümme aastat pole sellega tegeldud. Saare sõnade kohaselt on firmal kõik eeldused elektritootmiseks olemas ja Orul on see ka plaanis, kuid vajalike finantsvahendite puudumise tõttu pole momendil hakatud seda ideed realiseerima.

Aarne Leisalu ütles, et suurettevõtetel takistab elektritootmise alustamist praegu energiaseaduse puudumine. Ta rääkis, et kui mõni ettevõte hakkab tootma elektrit, siis peaks sellel firmal olema võimalik kasutada ka riigile kuuluvat elektrivõrku teistele tarbijatele elektri müümiseks. Seda ei ole aga Eestis selgelt reguleeritud, märkis ta.

Leisalu sõnul saavad ettevõtted toodetud elektrienergiat kasutada praegu ainult enda tarbeks, sest kui ettevõte püüab hakata elektrit ka teistele tarbijatele müüma, siis on Eesti monopoolsel elektrienergia süsteemil väga lihtne konkureerivat elektritootmist välja suretada.

Hetkel kuum