11. veebruar 1996 kell 22:00

Masinatehase partnerid on tehasele võlgu

Masinatehase üks kahest omanikust -- Sergei Denisenko -- ütles, et Tallinna masinatehase toodangu tellijad on peaaegu kõik Venemaa ja teiste SRÜ riikide nafta- ja gaasitööstusettevõtted. Ta rääkis samas, et nimetatud turu häda on selles, et ettevõtetel, kellega masinatehas suhtleb, puudub üldjuhul raha.

«Kesk-Aasia riikidega suheldes peame arveldama seal nafta- ja gaasitööstusse kaasatud lääne firmadega,» rääkis Denisenko. «Valgevene ettevõtjatega on väga raske suhelda, Ukraina firmadega peaaegu võimatu, kuna neil ei ole üldse raha,» iseloomustas ta olukorda idaturul.

Denisenko viitas, et ka Venemaa üks võimsamaid ettevõtteid Gazprom, kelle jaoks täideti möödunud aastal suuremahulisi ja keerukaid tellimusi, ei ole masinatehasele suvatsenud tasuda 600 000 USA dollari suurust võlga. Samas imestas Denisenko, et Venemaa suurkontsern rahastab parlamendivalimistel osalenud parteid ja soetab endale kinnisvara.

«Idapartnerid on meile võlgu kokku ligi kaks miljonit dollarit,» kinnitas Denisenko. Masinatehase eelmise aasta majandustulemusi kokku võttes märkis ta, et ettevõte töötas siiski kasumiga.

Denisenko ei soovinud nimetada ettevõtte kasumi suurust, kuid ütles, et eelmise aasta käive oli kokku alla 40 miljoni krooni. «Ligi tuhande töötajaga Eesti tööstusettevõtte kohta on see minu arvates küllaltki korralik näitaja,» lausus Denisenko.

Tallinna masinatehase järgmise aasta plaane valgustades lausus Denisenko, et jätkatakse samade partneritega ja üritatakse firma käivet kasvatada. Plaane peetakse ka Araabia riikidesse ja Euroopa turule mineku üle.

Tallinna masinatehase tütarettevõttel Venemaal Sosnovõi Boris majanduslikult nii hästi ei lähe. Kuna firma teeb põhiliselt tellimustöid Sosnovõi Bori aatomielektrijaamale, mis praegu on majanduslikes raskustes, ei ole ka meie tütarettevõte korralikke tellimusi saanud, selgitas Denisenko.

Tallinna masinatehase omanik on AS Sif-D, mille omanikud on Sergei Denisenko ja Juri Debilov, kes erastasid viie miljoni krooni eest RASi Tallinna Masinatehas 2. novembril 1993. Ettevõtte investeerimiskohustus oli erastamislepingu järgi 2,6 mln krooni, mis on erastamisagentuuri andmetel praeguseks täidetud.

Hetkel kuum