15. veebruar 1996 kell 22:00

Eesti ja Leedu sõlmivad sotsiaalkindlustuslepingu

Leping on sotsiaalkindlustusekspertidel olnud väljatöötamisel viimase paari aasta vältel, ütles Eesti-poolse ekspertgrupi juht, riigi sotsiaalkindlustusameti direktor Külli Pedak. Tema sõnul lõppesid Vilniuse läbirääkimised lepingu projekti heakskiitmisega. Lepingu projektis on sätestatud, mil viisil säilitatakse inimestele, kes asuvad elama teise riiki, sotsiaalsed garantiid. Selleks on laste- ja muud toetused, ravikindlustus ja pension.

«Mõlema riigi asjaomased ametkonnad tegelevad vajalike dokumentide ja rahaliste tasaarvelduste vahetamisega ehk, teisisõnu, rahaliselt maksab kumbki riik oma osa kinni. Kodanikele see aga täiendavalt sekeldusi ei too,» selgitas Pedak.

Pedak lisas, et leping ei tohi halvendada inimeste olukorda, mistõttu kahe riigi vahel peab toimima laitmatu info: inimene peab sotsiaalkindlustuse saamiseks olema õigeaegselt arvele võetud, samuti tuleb tagada, et ta ei jääks toetusest ilma ja et talle ei makstaks ka topelt.

Pedak rõhutas, et Eesti-Leedu vaheline sotsiaalkindlustuse leping ei jõustu sugugi täna-homme. «Ees ootavad protseduurilised toimingud. Pärast kooskõlastamist mõlema riigi ametkonnaga läheb leping ratifitseerimisele riigikogus. Prognooside järgi kulub selleks vähemalt pool aastat,» märkis Pedak

Pedak lisas, et sellised lepingute projektid on ekspertide ette valmistatud ka Eesti naaberriikide Läti ja Soomega ning avaldas lootust, et need lepingud võivad rakenduda juba järgmisel aastal.

Hetkel kuum