15. veebruar 1996 kell 22:00

Imperaator Mait Metsamaa

Sündis: 1956

Haridus: TPI raamatupidamine (1981. a)

Karjäär:

1981--1984 töötas majandusinstituudis ja Kommunaari finantsosakonnas.

1984 Õismäe kaupluse nr 2 lihaosakonna juhataja asetäitja, hiljem juhataja

1984--1986 kaupluse Linnutee juhataja, seejärel galanteriibaasi direktori asetäitja

1988 ASi Eesti Kaubavahendus direktor

Alates 1989 Balti Reiside ASi (Baltic Tours) tegevdirektor.

Abielus, 14aastane poeg.

Lahendamatuid olukordi neljakümnele ligineva energilise ja emotsionaalse mehe jaoks pole olemas. Ta nõustub, et oma sihtide saavutamiseks ta energiat ei säästa, kuid maailma vallutada tal samuti plaanis ei ole.

Kõrvaltvaatajate poolt nähtava impeeriumi rajamine peaks Metsamaa silmis tulevikus kujutama üksnes läbimõeldult funktsioneerivat süsteemi, kus tema isikuga seotud tegevusvaldkonnad ja firmad funktsioneerivad üksteist toetades ja teineteist täiendades. Metsamaa plaanide kohaselt hakkab kõigi firmade juhtimine toimuma läbi ühe firma ja rahade ringlus läbi kontserniarve.

Numbrid meeldivad Metsamaale koolist saadik ning ka äritegemine oli tal veres juba poisieas.

«Juba kooli ajal sai närimiskummi vahetatud ja kogu aeg sai kasumiga kaubeldud,» ei varja ärimees uhkust. Oma neljateistkümneaastasele pojale Andresele osutades ei jäta Metsamaa mainimata, et kui isa sai koolis füüsika kahed kolmedeks väänatud, siis poeg sellega toime ei tule. Ometi on Metsamaa seenior sunnitud tunnistama allajäämist poja arvutitundmisele.

Mait Metsamaa esimeseks töökohaks sai pärast TPI raamatupidamiseriala lõpetamist majandusinstituut, kuid sinna jäi ta pidama vaid lühikeseks ajaks. Samaaegselt tööga järgmises kohas, Kommunaari finantsosakonnas, leidis tulevane suurärimees aega ka karatega tõsisemalt tegelemiseks. Kahekordne Eesti meister lõpetas selle spordialaga tegelemise pärast karate keelustamist Nõukogude Liidus. Metsamaa on kindel, et vajaduse korral võiks ta ka praegu pimedas oma vastasele ära teha. «Oleneb muidugi, kui tugev vastane on,» lisab ta siiski juurde.

Pärast kaubandusalaste kogemuste omandamist mitmetes Tallinna kauplustes ja kaubandusfirmades sattus Metsamaa 1989. aastal turismifirmasse Balti Reiside AS, mida enam tuntakse kaubamärgi Baltic Tours nime all. Esimesed aastad teenis ta turismifirmas palka tegevdirektorina, nüüd hoiab juba mitu aastat enda käes poolt firma aktsiapakist. Teine pool aktsiatest kuulub firma loomi-sest peale Soome laevakompaniile Silja Line.

Esimesel tegevusaastal teenindas Baltic Tours aastas vaid kuus laeva ja umbes tuhat reisijat. Kuue aastaga on reisijate arv kasvanud ligi nelisada korda.

Baltic Toursi esimese aasta kasum investeeriti restoran Carina renoveerimisse, eesmärgiga luua sellest korralik restoran soomlaste toitlustamiseks.

Baltic Toursi tegevuse algusaega praegusega võrreldes tõdeb Metsamaa, et firma kasum on jäänud samaks, tegevuse ulatus on aga tunduvalt suurenenud.

«Sellel ajal oli oluline oskuslik rublade pööritamine, see mul õnnestus,» uhkustab Metsamaa.

Kui algusaastatel oli Baltic Toursi käive miljon Rootsi krooni ja kasum sellest 900 000 krooni, siis nüüd on firma käive 90 miljonit Eesti krooni (ligi 53 mln Rootsi krooni), kasum ikkagi ligi miljon Rootsi krooni.

Metsamaad peetakse eelkõige turismiärimeheks. Just ärimeheks, mitte fanaatiliseks unistuste ja puhkuste müüjaks.

Metsamaa tunnistab ka ise, et ta erineb ülejäänud Eesti turismitegelastest. «Mina näen turismi kui äri ja rahateenimise võimalust, mitte kui elulaadi, nagu enamus,» lausub ta.

Kui teised firmad läksid algusest peale turismi arendamise teed, siis Baltic Toursi põhitähelepanu oli infrastruktuuri arendamisel -- bussid, restoranid jne, räägib Metsamaa. «Turismi arendama hakkame meie nüüd, kui teised on välja mõelnud, kuidas seda teha,» kõneleb ta enesekindlalt. «Kui teised viisid seda ellu kolm aastat, siis mina teen poole aastaga ära. Ma usun, et kunagi viib see eesmärgile.»

Metsamaa ei taotle turismis monopoli. «Vastupidi, ma näen paari firma ühinemise vajadust, et minna Riia ja Peterburi turule,» räägib ta. Seda peab ta Eesti turismi ellujäämise tingimuseks.

Selleks, et oma tegevuse riski hajutada, on Metsamaa energia jaotanud erinevate tegevusalade vahel. Kuigi tema osalusega firmade ligi 200 miljoni krooni suurusest kogukäibest moodustab turism poole, on see äri siiski vaid üks heinapall kogu kuhjast.

Metsamaa arvab, et kulutas omal ajal turismile liiga palju energiat ja aega ning seetõttu jäi ta kõrvale pangandus- ja kinnisvaraäri arengust. «Nüüd on hiljaks jäädud ja tuleb vaadata, kuhu vahele mahub,» selgitab ta.

Metsamaa teab, et nagu malelaual on kindel arv nuppe, on ka äris samamoodi. Kui keegi tahab turule pääseda, peab keegi ära kukkuma.

Kinnisvaraärisse tahab Metsamaa igal juhul pääseda, Tallinna vanalinna fännina on ta jõudnud renoveerida kaks Toompeal asuvat korterit. Ühes neist hakkavad elama äripartnerid Silja Line'ist, teises saatkonna inimesed. Pooleli on kahe Pikal tänaval asuva kinnistu ümberehitamine väikesteks hubasteks rendikorteriteks. Üks neist peaks valmima lähikuudel.

Metsamaa arvab, et paljude turismifirmade nõrk koht on kogu panuse tegemine turismile ilma igasuguse kinnisvaratagatiseta. «Nad usuvad liiga sellesse, et turismis võib minna hästi,» leiab ta.

Metsamaa hinnangul on Eesti seadused piisavalt lojaalsed, et siia võiks tulla üks suur väliskompanii, mis rendib soodsas kohas paarsada ruutmeetrit pinda, paneb oma turismiketi koos sidesüsteemidega püsti, kasutab kaks aastat dumpinghindu ja Eesti turism ongi surnud.

Metsamaa rahaliste raskuste üle ei kurda, küll aga peab ta möönma, et juhul kui pankade laenuprotsendid tulevikus ei lange, tuleb millestki loobuda.

Ajakirjandusega sidus Metsamaa end eelmisel suvel, et aidata kauaaegsel sõbral Jüri Makarovil päästa Tipp TV. Praegu kuulub ta ASi Carina kaudu Tipp TV omanikeringi.

Makarovit tunneb Metsamaa juba kahekümne aasta tagusest ajast, kui nad ühes bändis muusikat tegid. Metsamaa mängis kitarri, Makarov laulis.

«Ilmselt mu kõrvad ei kuule nii hästi, et nad oleksid suutnud mulle leiba teenida,» põhjendab Metsamaa tagantjärele muusikast lahkumist. «Kui tööd on 99 protsenti ja annet vaid üks protsent, siis ei ole mõtet sellega tegeleda,» leiab ta. Muusikat, eriti orkestrit Genesis meeldib talle kuulata küll.

Tipp TV jaoks ennustab Metsamaa lähiajal muutusi ja uuenemist, kuna telekanali osanikeringis on meediainimesed asendunud finantssfääris tegutsejatega. Tipp TV raskustesse sattumise põhjuseks peab Metsamaa seda, et Makarov ei osanud leida odavat raha ja läks kõrgeprotsendiliste laenude võtmise teed.

Eelmise aasta lõpus otsustas Metsamaa end siduda ka Sõnumilehega, pannes omalt poolt pool miljonit krooni ajalehte välja andva firma aktsiakapitali. Vähemalt lähemal kahel-kolmel aastal näeb ta, et Sõnumilehele leidub Eestis turgu ja esialgu ta oma osalusest ajalehes loobuda ei kavatse.

Nüüd on ettevõtliku mehe peas küpsemas reklaamifirma loomise idee, sellest rääkimist peab ta aga enneaegseks. Igatahes näeb ta selles lisaks Tipp TV ja Sõnumilehe reklaamivahendamisele tunduvalt laiemat tegevuspõldu.

Metsamaa mitmed kauaaegsed tuttavad peavad teda üheks vastuolulisemaks inimeseks kogu tutvusringkonnas. Ühest küljest on ta loodusinimene, kes on kiindunud oma kodusse, kolme koera ja papagoisse ning võib nendest tundide kaupa vaimustunult rääkida. Teisest küljest on ta osav ja sihikindel ärimees, kelle ainsaks eesmärgiks on teha raha.

Poliitikasse sattus Metsamaa tänu Edgar Savisaarele. Keskerakonda kuulub mitmeid teisigi Metsamaa tuttavaid. Ta lausub diplomaatiliselt, et poliitikaga tegeleb ta vaid keskerakonna ettevõtja huvide kaitsmiseks.

«Keskerakonna juhatusse ei kuulu ühtegi ettevõtjat, kes oma kätega leiba teenib. Kõik on poliitilised inimesed, kelle vaimumaailm on väga suur, kuid praktiline tunnetusmaailm üsna nõrguke,» tõdeb Metsamaa.

Seosed Metsamaa ja keskerakonna toetusrahade vahel on tema enese sõnul pisut üle pingutatud. Ta ei eita aga, et ta on kaasa aidanud mõnede parteiürituste korraldamisel.

Kuigi Metsamaa loeb end pigem Savisaare oponendiks kui sõbraks, peab ta Savisaart töökaks ja targaks inimeseks, kellega on huvitav probleeme lahata. «Mina julgen oma arvamust avaldada ja on üsna mõistlik ning kasulik kuulata ka tema argumente,» jääb ta tagasihoidlikuks.

Metsamaa jaoks ei tohi poliitika saada äri segavaks faktoriks. Kui tal tuleks valida nende kahe vahel, siis ta mõtleks väga kaua ja otsustaks ikkagi äri kasuks. Kui aga siiski poliitika, siis tahab ta näha enda ümber kindlat ja tugevat seltskonda. Praegu ta seda ei näe. «Mujal maailmas minnakse läbi raha poliitikasse, meil püütakse läbi poliitika raha juurde pääseda,» lausub Metsamaa.

Metsamaa leiab, et ta on väga sõbralik ja on vahel seetõttu oma heatahtlikkust kahetsenud. «Pooldan seda, et inimesed ajavad ise oma asja lõpuni,» räägib ta oma tõekspidamistest.

Siiras, kuid mõnele ehk liiga otsekohese ja järsuna näiv Metsamaa ei häbene tunnistada, et tema unistused on seotud kodu ja perega. Äsja abiellununa tunneb ta süümepiinu abikaasale ja kodule napiks jääva aja pärast. Seda püüab ta kompenseerida ühiste reisidega. Nädal tagasi saabus Mait Metsamaa koos abikaasaga Ameerikast, unistustemaalt.

Hetkel kuum