20. veebruar 1996 kell 22:00

Venemaa taotleb IMFilt 12 miljardit dollarit laenu

Dubinin juhib Venemaa delegatsiooni praegu Moskvas IMFiga peetavatel kõnelustel. Seni on IMFi laenufondist kolmele aastale kavandatud laenu suurusena mainitud enamasti 9 miljardit dollarit, kuigi kuluaarides on räägitud ka kuni 15 miljardi dollari suurusest summast.

Nüüd siis kinnitas Venemaa delegatsiooni juht, et ametlik Venemaa-poolne taotlus on 12 miljardit dollarit.

Laenu täpne summa kooskõlastatakse juba sel nädalal Moskvas toimuvatel IMFi tegevdirektori Michael Camdessus' ja Venemaa presidendi Boriss Jeltsini läbirääkimistel. Camdessus viibib Moskvas 21.--25. veebruarini. IMFi laenuga kaasneb nõue, et Venemaa valitsus ja keskpank peavad esitama ühisdeklaratsiooni 1996.--1998. a majandus- ja rahapoliitika kohta.

Sergei Dubinin lisas, et laenutingimuste seas on ka selliseid küsimusi, nagu näiteks nafta eksporditollide kaotamine, mis peaksid leidma lahenduse Michael Camdessus' ja Venemaa liidrite vahelistel kõnelustel.

Keskpanga juht ei uskunud, et nafta eksporditolli saab sel aastal kaotada, kuid pidas siiski võimalikuks selles küsimuses kompromissi saavutamist.

Esmaspäeval Moskvat külastanud Euroopa Liidu eesistujamaa Itaalia välisminister Susanna Agnelli ütles, et Itaalia kavatseb teha Venemaale kättesaadavaks 133 miljoni dollari suuruse laenu. Sellest laenust, mis seni oli külmutatud, võib Venemaa saada poole kohe ja teise poole aasta lõpus.

Venemaa keskpank kavatseb kehtestada baasintressi, mida ta hakkab alates 1. aprillist kasutama kommertspankadele antavate laenude puhul, teatas Sergei Dubinin.

Praegu Venemaal kasutatav refinantseerimisintress ei ole üheselt kohaldatav laenudele, sest praeguste seaduste järgi kasutatakse seda intressi ka mõnede maksude indekseerimisel ja finantstrahvide määramisel. Refinantseerimisintressi määr on praegu 120 protsenti.

Keskpanga juht ei täpsustanud, millel hakkab uus baasintress põhinema, kuid ütles, et kõigepealt võetakse see kasutusele tehingutes valitsuse väärtpaberitega ja võlakirjaturgudel, mis on praegu Venemaa jaoks kõige suurema tähtsusega.

Sergei Dubinin kinnitas Moskvas, et Venemaa keskpank ja rahandusministeerium kavandavad sel aastal mitut euroobligatsioonide emissiooni, mille koguväärtus on kaks miljardit dollarit. Nende emissioonide korraldamine antakse J. P. Morganile ja SBC Warburgile, kes võitsid sellealase konkursi.

Viitega aserahandusminister Mihhail Kasjanovile teatas Interfax, et emissiooni suuruseks on määratud 350 miljonit dollarit. Obligatsioonid tulevad pooleaastase, aastase ja kaheaastase tähtajaga.

President Boriss Jeltsini majandusnõunik Aleksandr Livsit? sõnas eelmisel kuul, et euroobligatsioonide esimene emissioon tehakse ilmselt enne juunis peetavaid presidendivalimisi.

President Boriss Jeltsin nimetas peaministri esimese asetäitja Vladimir Kadannikovi Venemaa esindajaks maailmapangas, teatas eile presidendi pressiteenistus.

Venemaa keskpanga juht Sergei Dubinin nimetati Venemaa esindajaks rahvusvahelises valuutafondis (IMF) ning Euroopa arengupangas (EBRD). Varem esindas Venemaad neis rahvusvahelistes finantsorganisatsioonides ametist tagandatud Anatoli T?ubais. REUTER-DPA-ITAR-TASS-ÄP

Hetkel kuum