25. veebruar 1996 kell 22:00

Nigeeria dollaritest

«Riigiametniku karjääri jooksul on mul kogunenud 12,5 miljonit dollarit,» kirjutab Nigeeria transpordi- ja lennundusministeeriumi finantsdirketor dr. Beko Armstrong. «Kuna juunis seisab ees pensionileminek,» jätkab kirjutaja, «otsustasingi Teile kirjeldada meile mõlemale huvipakkuvat ettepanekut.» Edasi palub Nigeeria kõrge riigiametnik, et kirja saaja aitaks tal oma firma või isikliku pangakonto kaudu miljonid dollarid Nigeeriast välja keerutada. Komisjonitasu oleks 20 protsenti rahasummast.

Tehingu käik:

1) Nigeeriasse tuleb saata oma firma toodete hinnakiri ja näidisbro?üürid ettepanekuga, et soovite oma kaupa seal turustada;

2) Nigeeria riigiametnik surub Teie ettepaneku kohalikust valitsusbürokraatiast läbi;

3) Teie kaubad jõuavad formaalselt Nigeeria turule ja riigiametniku raha Teie isiklikule või firma pangakontole.

Ettepanekud lõppevad lausega: «Asjade täpsustamiseks kasutage, palun, minu erafaksi numbrit ja pidage silmas, et meie koostöö nõuab täielikku salastatust ja konfidentsiaalsust.»

Kirju saavad paljud ettevõtjad Põhjamaadest, pole välistatud, et ülikorrumpeerunud Nigeeria ametnike ettepanekud on jõudnud ka Eesti ärimeesteni.

Ei tea, et keegi sellise tehinguga rikastunud oleks, küll aga on nii mõnigi mees oma raha ja ka elu Nigeeria dollarite jahil kaotanud. Meenutagem kasvõi Eesti esimese laine ärimeest Indrek Samusenkot, kes soovis teenida muinasjutulisi kasumeid Nigeeria valitsuse vastu esitatud võlanõuetelt. Samusenko on siiani teadmata kadunud.

Loomulikult on kõigil täielik otsustamisvabadus, kuid äriajamist Nigeeriaga julgeks küll soovitada viimases järjekorras.

Hetkel kuum