5. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Rumeenia riigiomandifond teatas, et tal õnnestus oksjonil maha müüa 40 protsenti 33 firma aktsiatest.

Ühtekokku pandi sularaha eest müüki 2050 miljonit aktsiat, millest müüdi ära 1,995 miljon osakut. Ostjad olid Rumeenia firmad, eraisikud ja töötajate ametiliidud ning sellest erastamisvoorust laekus kokku 851 miljardit leid (3,4 miljardit krooni).

Praegu on selle riikliku ameti kontrolli all 70 protsenti 5000 riigiettevõtte aktsiatest, ülejäänud osa aktsiaid kuulub viiele erafondile.

Rumeenia riigiomandifond kavandab anda keeruka erastamisprotseduuri käigus, mis näeb ette erastamise ühtaegu kupongide ja sularaha eest, erakätesse 3905 ettevõtet. REUTER-ETA

Läti valitsuse pressiteenistuse teatel hakkab valitsuse majandus- ja rahanduskomitee otsuse kohaselt uus, 38 lati (820 krooni) suurune miinimumpalk Lätis kehtima alates 1. aprillist.

Minimaalne tunnitöötasu on 0,225 latti (4,9 krooni). Majandus- ja rahanduskomitee kehtestas samuti uue maksuvaba palgamiinimumi, mis hakkab 1. juulist olema senise 22,5 lati asemel 25 latti (540 krooni) kuus. LETA-ETA

Soome telekommunikatsioonifirma Nokia hakkab tarnima USA turule PCS-tehnikal põhinevaid mobiiltelefonisüsteeme.

Seni on Nokia tarninud USA turule vaid tugijaamu.

Nokia teatas ühtlasi, et sai enam kui kahe miljardi kroonise PSC-võrgu tellimuse USA firmalt American Portable Telecom. Leping näeb ette PCS 1900 keskuse ja tugijaama tarned ning teeninduse.

Kui Rootsi Ericsson on teatanud, et tahab vallutada 30 protsenti USA turust, siis Nokia ei ole oma turuhõivamisplaani avaldanud. STARTEL-BNS

Soome kontserni Asko brutotulemus kasvas mullu 277 miljoni margani, olles 1994. aastaga võrreldes 57 miljoni võrra suurem. Asko käive oli seitse miljardit marka.

Kontsern loobus mullu enamikust enda valduses olnud metsast. Kontserni rentaablus vähenes mullu erakordselt suurte toorainehinna kõikumiste tõttu, kuna plastmassi ja terase hinna kiiret tõusu ei suudetud kajastada müügihindades.

Askot mõjutas ka Soome marga tugevnemine. STT-ETA

Viking Line kavatseb investeerida 80 miljonit marka reisiparvlaevade turvalisuse tõstmisse. Laevakompaniid leiavad, et parem turvalisus aitab suurendada reisijate arvu.

Eelmisel nädalal Stockholmis peetud nõupidamisel jõudsid 18 riigi mereliikluse esindajad üksmeelele tehniliste normide osas. Peamine nõue on, et laev ei tohi minna kreeni, kui autotekil on 50 cm vett ning lainekõrgus on 4 meetrit. Selleks paigaldatakse autotekile neli vaheseina.

Viking Line on juba alustanud laevade turvalisuse tõstmise projekti elluviimist. Laevadesse paigaldatakse käesoleva kevade jooksul topeltluugid ning vööriluuke kindlustatakse. Kõik ümberehitused Viking Line'i laevades peavad olema valmis 2001. aastal. STT-ETA

Põhjamaad kärbivad eelarvet

Põhjamaad otsustasid oma ministrite kohtumisel kärpida Põhjamaade nõukogu 1997. aasta eelarvet 20 miljoni Taani krooni võrra, mille järel see on 687 miljonit krooni.

Rootsi tegi ettepaneku kärpida eelarvet 50 miljoni võrra, kuid teised Põhjamaad olid selle vastu. STT-BNS

Neljateistkümne Kariibi mere riigi valitsusjuhid ning Kanada peaminister Jean Chretien arutasid kahepäevasel kohtumisel vabakaubandust regioonis ning Kuuba-vastaste USA sanktsioonide mõju.

Kanada valitsus on eriti mures, et USA kongress võtab vastu seaduse, mis näeb ette karistuse Kuubas tegutsevatele välisfirmadele.

Kanada firmad on teinud suuri investeeringuid Kuuba mäetööstusse ning Kariibi mere riigid turismitööstusse. Mullu oli Kanada ja Kuuba kaubavahetuse maht 515 miljonit dollarit. Kuuba ja Kariibi mere riikide kaubavahetuse maht oli 30 miljonit dollarit.

Kohtumisel arutatakse ka Ameerika vabakaubanduslepingu (FTAA) loomist 2005. aastaks ning Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingu (NAFTA) võimalikku laiendamist. REUTER-BNS

T?ehhi ja Poola peaministri Varssavi kohtumisel märkis Poola peaminister Wlodzimierz Cimoszewicz, et Kesk-Euroopa vabakaubanduse assotsiatsiooniga (CEFTA) peaksid järgmisena liituma Leedu, Bulgaaria ja Rumeenia. Praegu kuuluvad CEFTAsse Poola, Ungari, T?ehhi, Slovakkia ja Sloveenia. ELTA-ETA

Hetkel kuum