5. märts 1996 kell 22:00

Server on firma arvutisüsteemi naba

Varasemas serveri-kommentaaris on loodetavasti õnnestunud piisava põhjalikkusega selgitada, kes või mis on server ja mida ta teeb. Lühidalt öeldes on hea server teie maja arvutisüsteemi naba ja seda vaatamata sellele, et töötajad justkui päevast päeva oma töökoha-arvutit klõbistaksid ja server lihtsalt niisama vuhiseks ja voolu tarbiks.

Loomulikult võib elu olla korraldatud ka nii, et server vaatamata pidevale vuhisemisele suurt tulu ei too, aga neid olukordi vahest täna esile ei tooks.

Tulles lähemale Eesti arvutikasutajale, võib arvatavasti öelda, et server on arvuti, mis kontoritöötaja jaoks näeb välja kui kettad d-st z-ni ja mõned printerid, mille nimes on arvatavasti kirjas, et ta asub näiteks neljandal korrusel sekretäri juures.

Sellist failiserverit naudin ma ka täna -- on laupäev ja üksikud kontorisse ilmunud võivad endale rahulikult valida omaette toa, kus on piisavalt rahulik, vaikne, valge ning aken täpselt nii lahti nagu neile meeldib, ja teha kirjatööd.

Pole oluline, kas masin, mis neile satub, on minu Pentium või raamatupidaja Macintosh -- kõik nad pääsevad ligi Windows NT serveri pakutavatele ketastele ja printeritele. Muide, NT suudab minu PC-arvutile vahendada ka paar korrust kõrgemal Mac-arvutite võrgus asuvaid mustvalgeid ja värviprintereid, mis vahetevahel äärmiselt tänuväärseks lahenduseks osutub.

Samas pole aga failijagamine sugugi ainus, mida üks server peaks tegema. Näiteks jagab meie server muuhulgas ka kahte MacHansa raamatupidamise-andmebaasi, mis tähendab, et korraga võib pearaamatupidaja korrastada möödunud kuud, raamatupidaja sisestada laekumisi ning müük teha arveid. Eriti huvipakkuv on aga see, et samal ajal õnnestub teha andmebaasile päringuid ja saada teada tänase seisuga valitsevat majanduslikku olukorda firmas.

MacHansa on loomulikult pisike ja hõlmab vaid raamatupidamist, minu teemaarendus aga veidi laiem. Kui me näeme, et raamatupidamisprogrammi serveris jooksutamine võib firmat edendada, lihtsustades tööd ja suurendades ülevaatlikkust, siis võiks arvata, et sama tuleb esile ka keerulisemates süsteemides.

Minule meelepärane olukord oleks see, kui kogu firma tegevus kajastuks arvutis ja arvuti oleks lisaks tellimuste vormistamisele ja arvete kirjutamisele temasse kogunenud infobaasi tõttu oluliseks abiks ka firma juhtimisel.

Hommikuse tee juurde lugesin eelseisvaks reisiks valmistudes IBMi AS/400 arvutitest, mis leiavad rakendust nimelt business-arvutitena.

Kolme töökiirust, mida IBM ise nende puhul oluliseks peab, mõõdetakse järgmiste tegevuste juures: order-entry ehk mingi andmebaasi täiendamine uute kirjetega, näiteks uued tellimused; decision support ehk nõustamine otsuste tegemisel, mis reeglina seisneb mahukates päringutes olemasolevatele andmebaasidele; ning tänapäeval vältimatu failiserveerimine.

Selleks aga, et tagada mainitud kolme tööga toimetulemine ka suurte infohulkade puhul, ei piisa arvatavasti ainult Pentiumi megahertsidest, lukustatavast korpusest, CD-mängijast ja peilerile saadetavatest veateadetest.

Head serverid sünnivad, kui kõik tehakse teisiti, kui tavalise kasutajaarvuti puhul. Sellega kaasneb kahjuks ka hoopis teistsugune hind, kuid kardetavasti on see paratamatus.

Võimas server on hea andmepump, mis muuhulgas on ise piisavalt nutikas, et osata andmebaasist vajalikke andmeid noppida ning neid ja ainult neid üle traadi kasutajale saata.

Kui teie firma kasvab, muutub pumba töökiirus ühel hetkel äärmiselt oluliseks ja te taipate, et Pentium ning Fast SCSI pole veel edu pant -- tippklassi servereid tasuks hakata võrdlema alates emaplaadi arhitektuurist.

Tänases hinnapakkumises on üks server, mida ka mina siiralt sooviks elusuuruses katsetada -- ostmise seisukohast vaadates viitab hinnaklass kahjuks mõnevõrra suuremale firmale kui me praegu oleme.

Nelja Pentiumiga ProLiant4500, mis testide kohaselt oma võimsuse ja töökiiruse poolest eelpoolmainitud ärirakendusteks mõeldud AS-400 serverite kanti peaks jõudma, on kindlasti masin, mis suudab üsna suurt firmat pikalt porisemata käigus hoida. Vaja on vaid leida tarkvara-lahendus, mis võimaldaks tal oma hinna tagasi teenida, sest lihtsalt Exceli tabelite traati mööda kasutajale saatmiseks on ta liiga jõrm riistapuu.

Hetkel kuum