11. märts 1996 kell 22:00

Lätis valitseb kaks ärirühmitust

Üks gruppidest tegutseb Adamsonsi sõnul mitmes valdkonnas ning sellele kuulub 65% põllumajandustoodete töötlemise ettevõtetest. Eksminister ennustas, et tulevikus kavatseb see grupp võtta enda kontrolli alla ka Läti sadamad. Sellesse gruppi kuuluvaks nimetas Adamsons praegust Läti peaministrit Andris ?kelet. Pärast tema ametissenimetamist kindlustusid oluliselt selle grupi positsioonid. Samasse gruppi kuuluvad ka Läti taluliidu liidrid ja sellega on tihedalt seotud Latvijas Zemes Banka, ütles Adamsons.

Adamsons ütles, et Läti erastamisagentuuri peadirektor Janis Naglis on samuti ?kele mees. Nende sidemete tõttu ongi see grupeering saanud põllumajandustööstuse soodsalt erastada.

?kele teatas enne peaministri kohale asumist, et tulevane valitsus asub kohe erastama suuremaid riigiettevõtteid, mille seas on Läti Gaas, Läti Energia, Läti Merelaevandus ning Ventspilsi Nafta. Praeguseks on see erastamine juba käimas.

Adamsons ütles, et tal pole midagi erastamise vastu, kuid ta ei näe Lätis selliseid firmasid või ettevõtjaid, kes suudaksid neid «monstrumeid» ausal teel erastada.

Teine majandusgrupp ihaldab eksministri sõnul saada endale naftamonopoli. See on võtnud oma kontrolli alla raudtee naftatsisternid, raudtee enda ning isegi rööbaste all asuva maa, väitis Adamsons.

Ta nimetas absurdseks olukorda, mis on kujunenud Unibanka erastamise ümber, ning väitis olevat lubamatu, kui eelarvest kantaks Unibanka ja Latvijas Krajbanka kontodele 63 mln latti. BNS

Hetkel kuum