11. märts 1996 kell 22:00

Leedu talunik toidab Eestit

«Kui Eestist liha ei saa, peame seda ostma mujalt, et tootmine seisma ei jääks,» ütles Rakvere lihakombinaadi tootmisdirektori asetäitja Indrek Lekko.

Tema sõnul on kombinaadi tapamajal vähe tööd, sest Eestis peetakse järjest vähem loomi. Rakvere lihakombinaadi võimsus lubaks vastu võtta 300 veist ja 1000 siga päevas, märkis Lekko.

Tänavu on Rakvere lihakombinaat Leedust ostnud 300 tonni jahutatud ja 200 tonni külmutatud loomaliha. «Tänu Leedu lihale oleme hoidnud oma tootmist planeeritud tasemel,» kinnitas Indrek Lekko.

Rakvere lihakombinaat töötleb kuus keskmiselt 3000 veist. Jaanuaris õnnestus Eestist kokku osta 1000, veebruaris 500 veist.

Tartu lihakombinaadi direktor Ilmar Ulp väitis, et seni toodi Kaunase lihakombinaadist iga nädal Tartusse 22 tonni jahutatud loomakeresid. Pärast Kaunase kombinaadi pankrotti sõlmis Tartu lihakombinaat pikaajalise lepingu Mariapolise lihakombinaadiga ja lihavedu jätkub.

Lisaks Tartule ja Rakverele ostavad Leedust liha Tallinna ja Valga lihakombinaat ning mitu pisemat lihatööstust. Leedust veavad liha välja ka Läti lihakombinaadid.

«Leedu loomaliha on hea kvaliteediga, parem ja odavam kui Eestist varutu,» kinnitas Ulp.

Leedus maksab riik põllumehele iga lihakombinaati müüdava noorlooma eluskaalu kilo pealt 1,3 litti (4 kr). Lihakombinaadid maksavad noorlooma eluskaalukilo eest veel 2,7--3,2 litti (8--10 kr). Talupidaja saab oma looma kilost seega 12--14 krooni, millest 4 krooni tuleb maksumaksja taskust.

«Leedu on kõige odavama lihaga riik Euroopas,» märkis Indrek Lekko. Tema sõnul on Eesti lihakombinaatidele odavat liha pakutud ka Ukrainast, aga sealse liha kvaliteet on nigel.

Eesti kombinaadid maksavad kilo jahutatud loomaliha eest leedulastele keskmiselt 1,7 USA dollarit ehk 20 krooni. Selle hinna sees on ka transpordikulu. Eestis õnnestub samasugust liha kokku osta hinnaga 22 krooni kilo ja loomakasvatajad nõuavad juba 27--28kroonist hinda.

Leedu riik vähendab 1. aprillist liha kokkuostu subsideerimist 25% ja hakkab senise 1,3 liti asemel lihakilo pealt maksma 1 liti suurust tugiraha.

Veebruari lõpus puhkes Lätis Talsi maakonnas sigade katk. Alates märtsi algusest ei tohi Lätimaalt välja viia elusaid sigu, sealiha ega sealihatooteid.

«Ega me Lätist olegi liha ostnud, sest seal on liha väljaveo suhtes kehtestatud kõva tollimaks, sealiha puhul näiteks 40 protsenti,» väitis Lekko.

«Leedust tulevad lihakoormad on plommitud ja Lätis neid ei avata, mistõttu ei kujuta sealne katk meile mingisugust ohtu,» märkis Ilmar Ulp.

Hetkel kuum