12. märts 1996 kell 22:00

Kas vaatate kaabel-TVd?

Jah, mul on kodus kaa-beltelevisioon sisse pandud. See firma oli niisugune poolhämar, nime ma ei mäleta, ainult niipalju, et oli Pärnu firma. Liitumistasu oli kokku umbes poolteist-kaks tuhat krooni, rohkem ei ole ma maksnud, igakuist osamaksu ei ole. See makstud summa läks tegelikult käest kätte, mingit t?ekki selle peale ma ei saanud, ega ma seda ei küsinud ka.

Ausalt öeldes ei ole ma poolillegaalse firma ja tema pakutava teenusega rahul. Legaalse firmaga oleks natukene lihtsam asju ajada. Mingeid tõrkeid on siiani ka esinenud, mitte küll väga suuri.

Näiteks niisugused hoolduse, nähtavuse küsimused. Pildi kvaliteet võiks parem olla, kvaliteet halveneb, kui sama kanalit vaatab mitu kasutajat.

Piraatettevõtted peaksid ennast mingil määral seadustama. Variant oleks näiteks selline, et kui ettevõte on tegutsenud paar aastat, siis peaks ta jõudma sinnamaani, et teatud nõuded täita, tasud ära maksta ja koos vastutusega asi käima panna. See on üks variant. Teine variant on see, et kui sellega hakkama ei saa, siis peaks pillid kokku panema ja tegutsemise ära unustama. Muidugi hakkavad «taldrikute» puhul asja mõjutama ka majaomanikud, «taldriku» panemine mõjutab nii katusekonstruktsioone kui ka näiteks omaniku poolt nõutava üüri suurust.

Kui nüüd lihtsalt võtta kätte ja hakata neid «taldrikuid» maha pühkima, see on ka natukene imelik. Ega mulle eriti ei meeldiks, kui keegi tuleks ja ütleks, et peaks hakkama otsast peale.

Aga põhimõtteliselt toetan kindlasti seda, et kui on olemas legaalne firma, siis peaks asju ajama ikka temaga. Siis saab makstud raha eest ka vastutust küsida.

Mulle on pakutud firma STV teenust, aga mul sellesse erilist usku pole olnud. Esiteks on nende tehniline tase suhteliselt keskpärane ja teiseks ei ole nende õiguslikud asjad korras. Teised poolillegaalsed tegijad pole otseselt mulle teenust pakkunud.

Nende kadumiseks peaksid majaomanikud enda käest tõsiselt küsima, millised on nende poollegaalsete firmade funktsioonid. Kõik võiks alata sellest, kui majaomanik ütleb, et sorry, te olete kaabli omavoliliselt minu majja pannud, meil ei ole teiega mingit kokkulepet ja viige oma kaablid ära. Iseküsimus on, kas seda tahetakse teha. Tundub, et ei taheta.

Teisalt võiks ka riigi ametkonnad tööle hakata.

Tuhanded vaatajad on päev pärast seda, kui kaablid on välja võetud, tigedad ja sõimavad. Ent kui läheb mööda mõni aasta ja asemele tuleb väga korralik teenus ja kvaliteet, siis on nad õnnelikud. Ent on selge, et õudselt ahvatlev on saada midagi kohe... juba hakkab udupilt televiisori ekraanil vilkuma ja tuleb himus kisa, kui öeldakse, et see on paha.

Mina olen selle nimel nõus kannatama, et lõpuks kvaliteetne teenus saada. Kuna ma ka tean, millised on Tallinna Kaabeltelevisooni plaanid, siis ma meelsamini ootan, kunas see tuleb.

Halvasti suhtun sellesse, et need ebaseaduslikud firmad hakkavad nüüd legaliseeruma. See näitab tõelise krabamise mentaliteedi toetamist riigi poolt. Ei olegi tähtis, et ajaksin oma asja seaduslikult ja korrektselt, tähtis on hakata tegema, rikkuda seadust, küll lõpuks ametkonnad löövad käega ja ütlevad, et hea küll anname neile siis loa. Väga halb on mitte just see konkreetne juhtum, vaid sellise toimimisviisi printsiip.

Hetkel kuum