21. märts 1996 kell 22:00

Tammel ja Lindperel lasuvad korruptsioonikahtlused

Feliks Unduski sõnul erastas Jaak Tamm ametipositsiooni kuritarvitades vanalinnas korteri ning sai selle müügist vaheltkasu. Kas kaitsepolitsei algatab kriminaalasja, selgub Unduski sõnul kümne päeva jooksul.

«Kui kohtuprotsess algatatakse, oleks see tänaseid Eesti võimulolijaid silmas pidades väike ime,» märkis Undusk.

Korterite Uus13/ Müürivahe 62 ostu-müügileping Vanalinna Kinnisvarahoolduse ME ja Jaak Tamme ning Ivar Lindpere vahel sõlmiti eelmise aasta 16 veebruaril. Andres Korgi väitel maksid Tamm ja Ivar Lindpere korterite eest vastavalt 48 000 ja 59 910 krooni.

Mõlemad korterid olid viietoalised, ülpinnaga Tammel 166,3 ruutmeetrit ja Lindperel 203,8 ruutmeetrit. Arvestades EVPde tolleagset kurssi, maksid mehed Korgi sõnul oma korterite eest vaid kokku ligi 20 000 krooni. Hilisema remondi käigus muudeti mõlemad korterid mitteeluruumidest kahekorruseliseks elamuks.

Mõlemad mehed müüsid oma korterid käesoleva aasta 19. jaanuaril kokku 800 000 krooni eest ASile Planiston. Jaak Tamm sai oma korteri müügist 350 000 krooni ja Ivar Lindpere 450 000 krooni.

ASi Krediidiinfo andmetel võib firma Planiston puhul tegemist olla riiulfirmaga, mis on asutatud eelmise aasta 26. mail kolmesaja krooniga.

Feliks Unduski sõnul tuleks välja selgitada Planistoni aktsionärid. «Siin võivad meid ees oodata üllatused,» ütles Undusk.

Linnapea abi Arvo Teder ütles Raepressi andmetel, et Jaak Tamm informeeris kaitsepolitseid oma korterimüügist veel enne müügitehingut. Kuna linnapea ise viibib hetkel puhkusel Araabia Ühendemiraatides, üritavad Undusk ja Kork seda Tederi sõnul ära kasutada. Teder ütles, et linnapea püüdis korterit oma rahadega korda teha, kuid pärast seda, kui selgus, et kulutused lähevad liiga suureks, otsustas ta selle ära müüa. Korteri müügist saadud rahaga olevat linnapea tasunud ehitajale.

Vanalinna Kinnisvarahoolduse direktori Rein Koidu sõnul eraldas Tammele ja Lindperele korterid kesklinna valitsuse korterikomisjon. Komisjoni eesotsas oleva linnaosa vanema asetäitja Aldo Niiluse sõnul eraldati korterid linnavalitsuse protokollilise otsuse alusel.

Rein Koit ütles, et tegu oli vabanenud rendipinnaga, mis oli väga kehvas seissus. Tema sõnul vabanes pind, kuna endise rentniku leping lõppes ära.

«Minu hinnangul tuli sinna ruutmeetri kohta investeerida ligi 5000 krooni,» lisas Koit.

Tema sõnul tuli välja vahetada ka kommunikatsioonid, elekter juurde tuua, ära vahetada katus ning osa vahelagesid. Kõik investeeringud tulid Koidu sõnul Tamme ja Lindpere enda vahenditest.

«Linn pole sinna paigutanud sentigi,» väitis Koit.

Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjonist öeldi, et kehtivat korda on rikkunud ka kesklinna linnaosavanem Jüri Ott, kes muutis omavoliliselt pinna mõttelised osad reaalosadeks. Revisjonikomisjoni anonüümseks jääda soovinud liikme sõnul pole Tallinna linnavolikogu veel sellist korda kinnitanud, mis annaks talle õiguse korteripinda ümber jagada.

Rein Koit ütles, et mingit mõtteliste osade reaalosadeks muutmist ei toimunud. «Erastatud korterite puhul on tegemist ainult reaalosadega,» väitis ta.

Jaak Tamme ja Ivar Lindpere tegevus korteritega kauplemisel läheb Andres Korgi sõnul otseselt korruptsioonivastase seaduse alla. Korgi sõnul on kinnisvaraeksperdid hinnanud maja reaalseks hinnaks kolm kuni viis miljonit krooni.

Feliks Unduski sõnul oli linnapea ennast Uuele tänavale sisse kirjutanud juba alates eelmistest linnavolikogu valimistest.

Jaak Tammele kuulub ka Gonsiori tänaval neljatoaline korter, mille ta sai ametisoleku ajal.

Feliks Unduski sõnul on ennegi esinenud juhtumeid, kus Tallinna vanalinnas saab mitteeluruume ning kortereid omandada kellelegi pistist andes. «Meil on hea meel, et härra Tamm ei pidanud antud juhul kellelegi midagi maksma,»märkis ta. Tema sõnul oleks linnapea pärast uue ja suurema korteri saamist pidanud loobuma vanast korterist.

Unduski sõnul sai Tamm tehingust tulu ning see oli võimalik tänu sellele, et ta on linnapea.

Tema sõnul tundub eriti kummaline, et Jaak Tamm müüs oma vanalinnas asuva viietoalise korteri ära ainult 350 000 krooni eest.

Linnavaraameti juhataja Eve Fink ütles, et tema esitatud süüdistusi kommenteerima ei hakka.

«Pole minu asi kommenteerida, mida linnapea oma korteriga teeb,» väitis Fink eile ennelõunal.

Hetkel kuum