24. märts 1996 kell 22:00

Õpilane vajab piitsa

Nutikas firmajuht jälgib ka koolitusse suunatud kulutuste tõhusust

Hulgifirma müügidirektor Elar valis inglise keele õppimiseks Soros International House'i, kuna peab õpetuse taset heaks, õppetasu, millest poole maksab tema tööandja, taskukohaseks ja seltskonda sobivaks.

Koolitajate hinnangul moodustavadki keeleõppijate suurema osa Elari sarnased inimesed, kellel on võõrkeele oskus ametialastes suhetes hädavajalik. Tööandjad kompenseerivad sageli sõltuvalt ametikohast 50--100% õppemaksust.

Hotelli Olümpia personalidirektori Milvi Tepi sõnul eeldab hotellitöö head võõrkeele oskust ja seetõttu kannab hotell ka kõik keeleõppe kulud firmasisestel kursustel. «Õppida saavad ka need töötajad, kes klientidega otseselt ei suhtle, kuid saavad välismaal erialast koolitust,« selgitab ta 120 000kroonise keelekoolituse eelarve kasutamist. 142 miljoni krooni suuruse käibega 350 töötajaga hotellis saab võimaluse oma keeleoskust täiendada aastas 60 töötajat. Praegu kasutatakse Tepi sõnul näiteks inglise keele õpetamisel sugestiivmeetodil õpetava keelefirma Sugesto teenust. 5 päeva kestva intensiivkursuse ajaks on töötaja töölt vabastatud.

Keeleõpetamise meetodite poolest leiab Tallinnas laia skaala alates Tallinna keeltekooli klassikalisest loeme-tõlgime-jutustame kuni Dialoogi sugestopeedilise ja Sugesto sugestiivõppe meetodini. Enamik firmasid mahub kahe nimetatud äärmuse vahele, mõnes on grammatika õpetamise osakaal suurem teises väiksem. TEA Keeleõpetuse ASi juhatuse esimees Silva Tomingas soovitab kombineeritud varianti koos intensiivsete väljasõidukursustega. Tema sõnul tuleks omandada 120tunnine baaskursus ja seejärel võtta väljasõidu intensiivkursus. «Intensiivkursused võimaldavad teha hüppe, passiivsest mälust tuuakse omandatu aktiivsesse,» lisab Tomingas, hoiatades, et ainult intensiivkursustega edasi liikuda ta ei soovita. «Keeleõpe eeldab suhtlust, ka on grupis õppijal suurem vastutustunne,« ei soovita Tomingas individuaalõpet. Privaatsuse taotlejatele soovitab ta õpetust väikeses mõneinimeselises grupis. Konsultatsioonifirma PRO Konsultatsioonid tegevdirektor Mait Raava soovitab oma klientidele aga just individuaalõpet ja kliendi vajadustest lähtuva õppeprogrammi koostamist. «Kõige parem on minna keele kasutuskeskkonda,» soovitab Raava ?okiteraapiat.

Inglise keelt emakeelena valdavaid õpetajaid kasutab pea täies ulatuses inglise keele keskus Soros International House. Direktor Kadri Agarmaa sõnul on kõik õpetajad läbinud tiheda konkursi sõela ja seetõttu peab ta oma noort õpetajate kaadrit (keskmine vanus 25 aastat) küllalt tubliks. «Tase on varieeruv,» tunnista ta.

Silva Tomingas hindab TEA personali plussiks seevastu kogenud ja eakamaid õpetajaid, lisades kahetsusega, et maksaks õpetajatele praegusest 4000--5000 kroonist enam palka, kuid siis tõuseks õpilastelt võetav õppemaks liiga kõrgeks.

Olgu õpetajate, õppematerjali, töökeskkonna, meetodite jms tase kui tahes kõrge õppima peab ikkagi õpilane. «Tõsised firmad peavad õpperaha töötaja palgast kinni, kui too ei õpi korralikult,» tunnustab Mainori keelekeskuse direktor Kalev Järvela üha sagenevat firmajuhtide huvi alluva õpingute vastu. «Meie majas välja antud tunnistus näitab keeleoskuse taset, kuid tõend ainult kohal käimist, teisisõnu seda, kas õpilane on oma keha tundi kohale vedanud ja raha kursuste eest on laekunud,» räägib Järvela, lisades, et kahjuks vajab õpilane piitsa.

Hetkel kuum