24. märts 1996 kell 22:00

Võõra rahaga erastajaid ootavad kibedad päevad

Meie peaminister pidas va-jalikuks järjest keerulisemaks ja laiaulatuslikumaks muutuvas majanduselus orienteerumiseks tööle palgata veel ühe nõuniku. Selleks sai Hardo Pajula. Uus nõunik on võtnud suurelt ette. Tema terava tähelepanu alla on sattunud valitsuse ümber tiirlevad elujõuetud firmad, kelle toetamisele ta peatset lõppu kuulutab.

Äripäeva vaevab aga küsimus, kust ühtäkki nii palju tiirlejaid, ja jõuetuid pealekauba, kellest nüüd tuleb lahti saada. Uus nõunik räägib tugevatest ja hästiorganiseeritud huvigruppidest, kes on kogu aeg valitsuse ümber olnud. Paljud ettevõtted, mille ostis erastamise käigus juhtkond, ei sattunud inimeste kätte, kes nende jaluleaitamisega suudaksid hakkama saada, seletab Pajula. Selge see, et need ettevõtted on praegu väga aktiivsed igasuguste subsiidiumide ja toetuste küsimisel.

Erastamine Eesti Vabariigis on lihtne, geniaalne ja ilus mäng. Selleks, et olla edukas erastaja, peab olema parimates aastates ja parajalt paks härrasmees. See mees on rikas, ainult et seda rikkust ei saa otse sularahas mõõta. Selle mehe peamiseks kapitaliks on head suhted endiste, praeguste ja tulevaste võimu ja majandusvõimu juhtijate seas nii siin kui sealpool piire. Viimastel aastatel tavatsevad head suhted sageli materialiseeruda näiteks erastamise kaudu kas mööblivabrikuks või kunagiseks sõjatehaseks või milleks iganes.

Tuleb oodata, kuni müüki pannakse mõni huvipakkuv objekt. Esialgu tuleb teavitada oma ostusoovist, maksta sisse mõnisada tuhat krooni, mille ikka leiab, kirjutada valmis äriplaan.

Seda suurt pärisaha objekti ostmiseks loomulikult pole, ei pangas ega tagataskus. Abiks tulevad selle küsimuse lahendamisel head tuttavad näiteks mõnest lähemast välisriigist. Vajalikud summad jõuavad õigeks ajaks vajalikele pangaarvetele. Võimalusi on siin ju mitmeid.

Kuna dokumendid on õigel ajal esitatud ja korrektsed, raha pealegi olemas, kribisevad peagi asjameeste suled erastamislepingutel. Surutakse kätt, rüübatakse vahuveini. Rahulolu nägudel peegeldab igavest sõprust.

Nüüd, vastavalt äriplaanile, saab hakata kohalikelt pankadelt laenu taotlema. Nagu näitab erastamisajalugu, pole laenusaamine ületamatu probleem. Laenust läheb aga suurem osa kohe sõpradele lähedasse välisriiki, võlg ju võõra oma.

Ettevõttel aga on tõesti pers-pektiivi ja paneks tootmisegi mürinal käima, ainult et raha on vähevõitu. Mis seal ikka, valitsuses on ka head mehed ja veel paremad sõbrad, küllap nemad ei jäta hätta. Kirjutavad mõne seaduse ümber, ehk vähendavad muul moel järelmaksuraskust, või õnnestub ehk koguni terve firma EVPde eest kätte saada, see ju poolmuidu. Mõni ettepanek on ennegi läbi läinud.

Äripäev ootab põnevusega uue nõuniku edasisi samme. Ootamise pinge kruvib kõrgele väike nüanss. Nimelt on peaministri teine nõunik Heido Vitsur mõistnud tööstusmeeste muret ja soovib isiklikult teha kõik jõupingutused olukorra kiireks parandamiseks. Saab näha, kes keda.

Hetkel kuum