1. aprill 1996 kell 22:00

Chirac otsib keskteed

G7 majandus- ja tööhõiveministrite kahepäevast kohtumist avades ütles Chirac, et maailm peab leidma kesktee Ameerika Ühendriikides valitseva kindlusetuse ja Euroopa kõrge tööpuuduse vahel.

Töötajaid ähvardab praegu kaks ohtu, tööpuudus või kesine hoolekandesüsteem, olenevalt sellest, kummal pool Atlandi ookeani ollakse, ütles Chirac USA, Kanada, Jaapani, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia ministrite ees esinedes.

Möödunud nädalal tõotasid Euroopa Liidu liidrid oma Torino-kohtumisel muuta tööhõive oma majanduspoliitika võtmeküsimuseks, kuid ei suutnud jõuda kokkuleppele meetodites.

Rahvusvahelise tööorganisatsiooni (ILO) esindaja väljendas toetust Chiraci ideedele ning kutsus valitsusi üles mitte eirama töötajate õigusi oma püüdlustes vabaturukonkurentsi poole.

Kasvav tööpuudus on suur probleem kõigis arenenud riikides. Maailma kaks juhtivat tööstusriiki Saksamaa ja Jaapan on jõudnud sõjajärgse perioodi kõrgeima töötuskordajani. 15-liikmelises Euroopa Liidus on tööta 20 miljonit inimest ehk 11,9 protsenti töövõimelisest elanikkonnast.

Ühise keele leidmine on aga raske, kui laua taga istuvad sellised vabaturu eestvedajad nagu Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia ning riiklikku sekkumist pooldav Prantsuse-Saksa blokk.

Ühendriigid on suutnud hoida tööpuuduse 5,5 protsendi juures ning luua juurde uusi töökohti, kuigi paljud suured korporatsioonid kärbivad kulusid ning koondavad kümneid tuhandeid töötajaid.

Suurbritannias on töötuskordaja praegu viimase viie aasta madalaima taseme --7,9 protsendi juures. USA ja Suurbritannia edu on saavutatud madalamate palkade hinnaga.

Mujal Euroopas on palgatõus olnud suurem ning töötu abiraha süsteem kindlustab inimväärse elu.

Euroopast ja Ameerikast erineb Jaapan, kus palgad on kõrged ja tööpuudus muu maailmaga võrreldes suhteliselt madal -- 3,4 protsenti. REUTER-AP-BNS

Hetkel kuum