1. aprill 1996 kell 22:00

Edukamad ettevõtted ei tasu sotsiaalmaksu

«Meie valulaste nimekiri on väga pikk ning seal on ka mitmed eelmise aasta parimad tööstusettevõtted,» märkis Tarien. Sotsiaalministeeriumi andmetel olid 1. jaanuari seisuga suurimad sotsiaalmaksuvõlglased AS Marlekor ja RAS Silmet. Kummagi ettevõtte maksuvõlg oli koos viivistega 19,4 miljonit krooni. Tallinna politseiprefektuuri võlg oli aastavahetuseks 14 miljonit krooni ja ASil Dvigatel 13,6 miljonit krooni. Suured maksuvõlglased olid ka edukate tööstusettevõtete nimekirja valitud AS Klementi, Repo Püssi Vabrikud ja AS Standard. RE Eesti Energia ja RASi Eesti Põlevkivi sotsiaalmaksuvõla viivised kustutas rahandusministeerium eelmisel aastal.

Standardi sotsiaalmaksuvõlg on erastamiseelne, ütles Eesti suuruselt teise mööblifirma finantsdirektor Tiina Lille. Sellest ajast on ettevõttele jäänud 3,8 miljoni kroonine maksuvõlg.

RAS Standard erastati selle tingimusega, et ostjad võtavad kõik võlakohustused enda kanda, lisas Lille. Praegu tasub firma oma võlga järjekindlalt, lausus ta.

Sotsiaalmaksuvõla koos viivistega peab AS Standard tasuma kahe aasta jooksul.

Rõivatootja Klementi on kohustatud oma sotsiaalmaksuvõla tagasi maksma selle aasta jooksul. Klementi tegevdirektor Madis Võõras kommenteeris 1,4 miljoni krooni suuruse võla tekkimist, et ettevõttel oli ühel hetkel vaja rohkem raha välja anda, kui seda sisse tuli. Kui ei õnnestu seda ametlike pangalaenudega reguleerida, on seda kõige lihtsam teha maksude kaudu, leppides eelnevalt maksusaajaga kokku, ütles Võõras.

Korralikult sotsiaalmaksu tasuva Tartu mööblifirma, ASi Tarmeko tegevdirektor Olev Nigul ei osanud kommenteerida oma konkurentide maksevõlgnevusi.

Kolm aastat tagasi esitasid valitsuse, tööandjate ja töövõtjate esindajad sotsiaalmaksu seaduse parandusettepanekud, mis aitaksid vähendada ettevõtete maksuvõlga.

Parandusettepanekute järgi tuleks sotsiaalmaksu hakata registreerima personaalselt. See tähendab, et juriidiline isik ehk tööandja peaks esitama iga oma töötaja palga ja sellelt makstava sotsiaalmaksu suuruse. Nii tekiks töövõtjal personaalne huvi maksu maksmise vastu, tõdesid ettepaneku esitajad.

«Sotsiaalmaks on tänapäeval puhas tööandjamaks,» ütles Tarien. Ta pooldab aga ettepanekut jaotada sotsiaalmaksu tasumine tööandja ja -võtja vahel, et töövõtjad hakkaksid maksma osa sotsiaalmaksu oma palgast.

«Kogu maailmas on nii, et sotsiaalmaksu maksab nii tööandja kui -võtja,» kommenteeris Eesti tööstuse ja tööandjate keskliidu tegevdirektor Viljar Veskiväli.

Eelmisel nädalal arutas valitsus Isamaaliidu ja parempoolsete esitatud sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõud, kuid ei toetanud seda.

Muudatusettepanek taotles üksikettevõtja sotsiaalmaksu vähendamist.

Rahandus- ja sotsiaalministeerium soovitavad vaadata sotsiaalmaksuseadus tervikuna läbi.

Hetkel kuum