1. aprill 1996 kell 22:00

Inglise pubis einestab meeleldi ka ärireisija

?otimaale ja Iirimaale sõidavad reisikonsultantide arvates inimesed, kes on enda jaoks need maad avastanud tänu konkreetsetele sündmustele või tavadele. Viskiasjatundjatele on auasi viibida kuulsates viskitehastes. Iiri hullustust elavad eestlased aga üle puhangutena. London tähendab paljudele tõenäoliselt lapsepõlveunistust. Tõsi, Inglismaale saab sõita niipea kui mõte tekib, Iirimaa nõuab vähemalt 2--3nädalast kannatust viisa vormistamiseks.

Kui Euroopa suurimasse pealinna Londonisse jõudmiseks pakuvad eesti turismibürood arvukalt võimalusi ning korraldavad ka ise Estonian Airi vahendusel kombineeritud lennu- ja bussireise, siis sobivat Iiri- ja ?otimaa, ammugi Walesi reisi ei pruugu esimesest büroost leida. Kataloogidest veelgi täpsemat teavet nende kohta osati kohe jagada vaid Estonian Holidaysis.

Tiheda päevakavaga Iiri ja ?oti külastust julgeb lubada vaid Tensi-Reisid. Nende pakett sobib rohkem puhkajatele, kes ei heitu pikast bussisõidust läbi Skandinaavia. Enamik eestlaste korraldatavaid ringreise Suurbritanniasse ongi bussireisid. Vaid Estonian Holidaysi, Baltic Toursi ja Kadaka Reiside Londoni-pakett sisaldab lennupiletit Tallinnast sihtpunkti.

Estonian Holidaysi kogemuste põhjal kasutatakse kuni nädalasi turismireise Londonisse ka ärisõitudena, kuna paketi, mis sisaldab edasi-tagasi lennupileti, transfeerid, transpordikaardi ja majutuse, saab sama hinna eest kui ärikliendina üksnes lennupileti ja öömaja. Neljapäevased nädalalõpu paketid ongi omandanud pigem soodsa ärireisi kuulsuse.

Suurbritanniasse sõites tasub alati huvi tunda, milliseid sooduskaarte on meie turismifirmade kaudu võimalik säästlikuks puhkuseks soetada. Kuna transpordikaardid kehtivad kindlas tsoonis, leiab päevakava teades kergesti vajaliku. Et enamik vaatamisväärsusi jääb kesklinna, sobib turistile enim kesklinnatsooni London Visitor Travel Card. Kolmepäevane kaart peaks täiskasvanule maksma 164 kr, viiepäevane 240 kr. Lisaks «tasuta» transpordile annab kaart paljudes muuseumides soodustust 5--10% või 1£ pileti hinnast. Kaardi kohapeal vormistamine on tülikas, kuna see vajab ka fotot, mille puudumisel tuleb selleks Restlingi reisikonsultandi sõnul loovutada 6£. London White Card tagab vaba pääsu 17 muuseumisse.

?otimaale sõidutav Eutour liidab paketti Scottish Explorer Ticket'i, mis võimaldab üle 300 muuseumi külastuse. Näiteks täiskasvanu seitsme päeva kaart maksab 12£, 14 päeva kaart aga 17£. Tavalise muuseumipileti võib kohapeal saada 2--10£ eest. Parima ülevaate sooduskaartidest peaks saama Estraveli kontoritest.

Turismibüroode vahendusel saab ette tellida ka teatri- ja kontserdipileteid. Igas suuremas büroos peaks olema kultuuri- ja traditsiooniliste vaba aja ürituste kava.

Estonian Holidaysi andmeil ei saa turismifirma vahendusel alla 30£ maksvat piletit, ent variant tundub turvalisim. Restlingi reisikonsultandi meelest võib loota ka tänavatel patseerivatele müügiagentidele või viimase minuti kassale, kust võib osta 8--15naelaseid pileteid. Samas võidakse 15£ pileti eest küsida kassas viimasel minutil isegi poole rohkem ning maksmast keeldumisel müüa see järgmisele. Tänavalt ostes tuleb osata teha vahet müügiagendi ja sullerist piletite kokkuostja vahel. Kogemuste puudumise tõttu kujuneb see ilmselt liiga keeruliseks.

Kuna Suurbritannia, nagu ka Iirimaa, on eestlase jaoks suhteliselt kallis riik, jälgib sealne toll ülima hoolikusega, kes ja millisel eesmärgil nende territooriumile siseneb. Nii ei tule tühjade taskutega sõidust midagi välja. Inimesel, kes on ostnud turismipaketi, mis sisaldab edasi-tagasi transpordi ja majutuse, ei tohiks probleeme tekkida. Küll aga tuleb päevaraha (ametlikult nõutakse 50 dollarit päeva kohta) näitamiseks valmis olla neil, kes on ostnud lahtise tagasisõidukuupäevaga lennupileti ega suuda dokumentaalselt tõestada oma ööbimiskohta.

Reisikorraldajad on üksmeelel, et nii Londonisse kui Dublinisse puhkama sõites ei tohiks end lõuna ja õhtusöökidega aheldada hotelli vähemalt 10£ söögikorra eest küsiva restorani külge. Igal sammul on eksootilisi ja põnevaid söögikohti ning loomulikult pubisid, kus võib kahekäigulise toitva eine saada 4--5£ eest.

Rahvusele iseloomulikku otsides oleks patt lahkuda Iiri-või Inglismaalt pubis käimata ja ehtsat kohalikku õlut maitsmata. Kui muuseumi- ja teatripileteid mitte arvestada, peaks vähenõudlikul turistil olema päevaks arvestatud 200--400 kr ulatuses kohalikku raha.

Londonis seigeldes tuleb kindlasti truuks jääda ühistranspordile, ent Iirimaast ja selle inimestest saab elavaima pildi autoga iseseisvalt reisides. Auto üürimise kohti on piisavalt ning ka meie turismifirmad on valmis koostama marsruute. Kindluse mõttes soovitakse järgida siiski teekondi, mida pakuvad soome reisikorraldajad oma kataloogides bussiekskursioonidena.

Hetkel kuum