2. aprill 1996 kell 22:00

Koonderakond ei toeta tulumaksuseaduse menetlust

«On võimalik, et see eelnõu tekst võetakse tagasi ja me proovime mingi kompromissi kunagi tulevikuks leida,» ütles Raju, kes kuulub koonderakonda.

Tema sõnul on koonderakonna ja reformierakonna vahel ettevõtluse tulumaksust vabastamise üle nõupidamisi toimunud. «Peab ütlema, et need on olnud õnneks kaunis rahulikud ja asjalikud,» lisas Raju.

«Investeeringute soodustamine on õige idee, aga seda ei saa teha nii, et selle tulemusena varimajandus kasvab ja eelarve kukub kokku,» kommenteeris ta reformierakonna ettepanekut. «Iga asi läheb äärmuseni aetuna absurdiks,» väitis Raju.

Koonderakonna fraktsiooni aseesimees Märt Kubo ütles eile uudisteagentuurile BNS, et koonderakonna fraktsioon otsustas toetada ettevõtluse tulumaksust vabastamise eelnõu arutamist riigikogus.

Kubo sõnade kohaselt arutasid esmaspäeval valitsuskoalitsiooni fraktsioonide esimehed ettevõtluse tulumaksust vabastamist ja otsustasid nimetatud eelnõu käsitlemiseks luua ühise töögrupi.

Reformierakonna fraktsiooni liige Jürgen Ligi ütles, et tema andmetel ei ole koonderakonna suhtumises ettevõtete tulumaksust vabastamise ideesse mingeid nihkeid olnud.

«Niipalju oleme saavutanud, et nad on nõus kompromisside teemal läbi rääkima, kuid samas ei ole veel vormistatud, millised need kompromissid võiksid olla,» rääkis Ligi.

Olev Raju seisukohta, et eelnõu tuleks tagasi võtta, kommenteerides lausus Ligi, et Raju liialdab ja improviseerib. «Eelnõu tagasivõtmise peale asi nüüd küll ei lähe, sest see hind peab olema päris kõrge, et otsustaksime eelnõu tagasi võtta» ütles ta.

Ettevõtluse tulumaksust vabastamise eelnõu esimene lugemine pidi riigikogus algama eile, kuid ettekandja haigestumise tõttu lükati esimene lugemine edasi. Tõenäoliselt toimub eelnõu esimene lugemine ülejärgmisel nädalal.

Eile muutis riigikogu reformierakonna ettepanekul tulumaksuseadust, mille kohaselt ei pea välislaenude ja välisabi intresside pealt maksma tulumaksu. Samuti saab tulumaksuga maksustatava tulu hulgast maha arvestada litsentsitasu. Muudatused rakenduvad selle aasta 1. jaanuarist tagasiulatuvalt.

Muudatus ei puuduta krediidi- ja finantseerimisasutustele makstavaid intresse. Nende maksustamist reguleerib rahandusminister.

Intresside pealt tulumaksu tasumine teeb laenu umbes 11 protsenti kallimaks.

Seaduse muudatuse kohaselt ei maksustata ka Eestis tegutsevate valitsustevaheliste organisatsioonide ja koostööprogrammide esindusi, välisriikide valitsuste poolt või valitsustevaheliste kokkulepete alusel asutatud ja välisriikides registreeritud mittetulundusühinguid ja sihtasutusi, mis on valitsuse kehtestatud korras ja tingimustel kantud sellekohasesse nimekirja.

Hetkel kuum