3. aprill 1996 kell 22:00

Esoil pandi uuesti müüki

Üks AA-Õligrupi osanikke, ASi N-Terminaal juhatuse esimees Aadu Luukas ütles, et Svergose esindajatega on tal kokkupuuteid olnud, aga ühise pakkumuse tegemist ei soovinud ta seni kommenteerida.

Üks Svergose aktsionär, RE Eesti Kütus peadirektor Toomas Saks lausus veel eile, et kuna ei ole kaupa, siis ei saa ka ühise pakkumuse suhtes kokku leppida.

«Ausalt öeldes ma ei välista, et võiksime AA-Õligrupiga kokku minna, sest esimese erastamiskonkursi ajal toimusid meil ühinemise suhtes läbirääkimised kuni viimase hetkeni,» rääkis Saks.

«Väga palju oleneb sellest, kuidas täpselt erastamine välja kuulutatakse,» lausus Saks. Praegu on Svergos oma tegevuse peatanud.

Toomas Saksa hinnangul on Eesti Kütuse ja Esoili vahel sõlmitud solidaarse vastutuse lepingu tõttu Esoili väärtus kahanenud. «Selle lepingu tõttu on Esoili ostmisel nüüd riskid oluliselt suuremad,» sõnas Saks.

Erastamisagentuuri nõukogu esimees, majandusminister Andres Lipstok avaldas arvamust, et solidaarse vastutuse lepingu sõlmimine ei tõmba Esoili hinda alla. «See on rohkem Esoili meeste poolt välja öeldud hinnang,» märkis ta.

«Muidugi hakatakse seda argumenti kasutama. Aga kui Esoili erastamisel tekib konkurents, ma ei usu, et see leping siis hinda väga palju alla kisub,» lausus Lipstok. Esoili esimese erastamisvooruga võrreldes on muutunud ka müüki pandud aktsiate hulk. Eelmisel aastal üritas erastamisagentuur müüa 76 protsenti Esoili aktsiatest.

«Minu arvates sellega pakkujate jaoks midagi suurt ei muutu, sest ka 76 protsenti aktsiatest oleks andnud piisava õiguse firma üle,» kommenteeris Saks.

Esoili tütarfirma, ASi EK ökonoomikadirektor Ardo Ojasalu on varem öelnud, et Esoili erastamise vastu tunneb huvi veel üks väliskapitalil põhinev investor ja üks kohalik huvigrupp, kes on seni protsessi eemalt jälginud.

Toomas Saks ütles, et kui peale AA-Õligrupi ja Svergose on Eestis ringkondi, kes on Esoilist huvitatud, on imelik, et nad on suutnud säilitada tugevat närvi ja olnud samas teadlikud, et esimene Esoili erastamiskatse luhtub.

Äripäeva on jõudnud ka informatsioon, et Esoili erastamise vastu tunneb huvi Venemaa kütusekontsern Lukoil, kes toetub erastamisagentuuri nõukogu liikmele ja endisele kaitseministeeriumi kantslerile Robert Lepiksonile.

«See on täielik nonsenss,» ütles Lepikson eile seda informatsiooni kommenteerides. Ta kinnitas, et ei tunne koos Lukoiliga huvi Esoili erastamise vastu.

Esoili erastamispakkumuste esitamiseks on aega 9. maini.

Hetkel kuum