3. aprill 1996 kell 22:00

Jaak Tamme väited on alusetud

Tergi direktori Matti Keerniku ja kommertsdirektori Martin Maidla sõnul on kummalised ajakirjanduses kõlanud Jaak Tamme väited, et ruumid olid väga halvas seisukorras. «Me tegime seal iga aasta korralikult remonti,» lisavad mõlemad mehed.

Viimane remont kolm aastat tagasi läks Tergile Maidla sõnul maksma 30 000 krooni ringis. Keerniku sõnul on alusetud ka väited, et remondi tegi kulukaks katus, mis tuli ära vahetada. «Meie väljakolimise hetkel oli seal katus täiesti korras,» lisas ta.

Vanalinna Kinnisvarahoolduse ME direktori Rein Koidu sõnul oli eriti halvas olukorras maja alumine korrus, ülemistel polnud midagi viga. Tema sõnul oli eriti halvas olukorras hoone katus.

Koidu hinnangul tuli linnapeale ja endisele aselinnapeale eraldatud pinda investeerida üle 5000 krooni ruutmeetri kohta.

Tallinna kesklinna linnaosavanema asetäitja Aldo Niiluse sõnul vajas maja kapitaalremonti, sest seal polnud tükk aega mingit remonti tehtud.

Matti Keerniku sõnul hakkas Tergil veidi enne rendilepingut lõpetava otsuse saabumist majas ruume üle jääma. Seetõttu tuldi mõttele, et üle jäävad ruumid võiks välja rentida.

Keernik ütles, et ta pöördus sellekohase suusõnalise ettepanekuga Vanalinna Kinnisvarahoolduse direktori Rein Koidu poole, et saada allrendi õigus. Koit soovitas omakorda pöörduda allrendi õigusi välja andva tolleaegse kinnisvarakomisjoni esimehe Sulev Mäeltsemehe poole.

Keerniku sõnul oli Mäeltsemees pärast ruumidega tutvumist nende olukorraga rahul ja oli allrendi taotlemise poolt. Allrendi taotlemiseni aga ei jõutud, sest veidi aja pärast saabus 10. detsembril 1993 kirjutatud Tallinna kesklinna valitsuse korraldus nr 46, kus oli kirjas, et rendileping tuleb lõpetada.

Keerniku sõnul ütles Mäeltsemees talle hiljem, et rendilepingu lõpetamise ettepaneku tegi vastavas komisjonis Rein Koit.

Koit ise ei mäleta, kes rendilepingu lõpetamise küsimuse üles tõstis. Tema sõnul läks AS Terg sealt ise minema. Veidi aega tagasi väitis Koit, et rendileping lõppes lihtsalt ära.

Koidu sõnul oli Vanalinna Kinnisvarahooldusel Tergiga palju probleeme, sest lisaks Uus 13 hoonele oli nende käes teisigi maju, kus olid sees teised firmad ja omavolilised allrentnikud.

Koidu sõnul läks firma Terg kaks aastat tagasi praktiliselt laiali, sest firma osakondadest said iseseisvad firmad.

Tergi kommertsdirektori Martin Maidla sõnul läheb firmal vastupidi, üpris hästi. Näiteks müüs metallkonstruktsioone valmistav tehas eelmisel aastal ligi 25 miljoni krooni eest toodangut ja firma osutas metallitööde teenuseid ligi 120 kliendile.

Maidla sõnul oli Tergil rendileping hoonele Uus 13/Müürivahe 62 sõlmitud määramata ajaks ning Vanalinna Kinnisvarahooldus andis neile väljakolimiseks aega ühe kuu. Tema sõnul kolis Terg välja 1. juuniks 1994.

Maidla sõnul toodi rendilepingu lõpetamise põhjuseks, et linn vajab eluruume. Tema sõnul oli kummaline, kui firma esindajad said teada, et tänaseks on maja müüdud taas eraettevõtjate kätte.

Maidla sõnul ei alanud vahetult pärast Tergi väljakolimist hoones mingeid renoveerimistöid. Tema sõnul maksis Terg linnale hoone eest renti 15 000 krooni kuus. «Koos muude maksudega tasusime kuus ligi 20 000 krooni,» lisas ta.

Linnapea Jaak Tamme väide, et Tallinn ei saanud mingit kahju, ei ole Maidla arvates päris õige, sest lõppkokkuvõttes jäi linn majast ilma.

Maidla sõnul sai Terg esimese vihje selle kohta, et midagi on oodata, kaks aastat tagasi, kui ühel hommikul seisid õuel linnapea Jaak Tamm ja kesklinna linnaosavanem Jüri Ott, kes vaatlesid maja.

«Meie arvates on oli see kõik juba varakult ette planeeritud,» lisas Maidla.

Teatavasti tehti 19. juulil 1994 linnavalitsuse protokollilise otsusega kesklinna valitsusele ettepanek eraldada hoone elamispinnana Jaak Tammele ja Ivar Lindperele. Tamm on väitnud, et neile eraldati mitteeluruumid.

Praeguseks on linnavolikogu liikmete Feliks Unduski ja Andres Korgi esitatud kriminaalasja uurimine Jaak Tamme ja Ivar Lindpere korteritehingu kohta üle läinud kaitsepolitseilt majanduspolitseile.

Hetkel kuum