3. aprill 1996 kell 22:00

Kohtus vastuolulised tunnistused Silmeti kohta

Eilsel kohtuistungil väitis Silmeti endine juhatuse esimees Eke Roo, et Terava esitatud aruanded juhatusele ei kajastanud ettevõtte tegelikku majanduslikku olukorda. Mitu juhatuse esitatud nõuet esitada firma äriplaan, võtta palgale finants- ja kommertsdirektor ning esitada ostu-müügilepingud juhatusele kinnitamiseks jäid täitmata, ütles Roo

Ta väitis, et Terava süül katkesid sidemed Venemaalt toorainet tarninud firmaga Tehsnabeksport. «Juhatus pooldas, nagu Teravgi, tooraine tarnijana lääne firmasid, kuid mitte tootmise katkestamise hinnaga,» lausus Roo.

Alates 1995. aasta oktoobrist Silmeti finantsdirektorina töötav Toomas Vodi viitas sellele, et tooraine hankimise ja toodangu müügilepingud käesolevaks aastaks on viibinud, sest need jäid eelmise aasta kolmandas kvartalis ettevalmistamata.

Hetkel seisab Silmeti ladudes 31 miljoni krooni eest realiseerimata toodangut. Aasta lõpus arvati eelmise aasta bilanssi 17,5 miljoni krooni ulatuses maksuvõlgade viiviseid, mis varem bilansis ei kajastunud. Silmeti otsene tootmiskasum oli ligi neli miljonit krooni.

Riigikontrolli kontrolörid Jüri Vabaoja ja Rein Kukk, kes kontrollisid Silmetit eelmise aasta aprillist juunini ja teevad praegu järelkontrolli, ütlesid kohtus, et juhatuse liikmed Eke Roo, Indrek Ild ja Marek Strandberg, osaliselt ka erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet, mõnitasid juhatuse istungitel Walter-August Teravat. «See oli psühhoterror,» ütles Rein Kukk.

Kontrolöride väitel ei lastud Teraval juhatuse istungitel oma arvamust avaldada ning juhatuse nõudmised jõudsid temani alles hiljem, enne järgmist istungit.

Jüri Vabaoja ütles, et tema teada ei ole Silmet Tehsnabekspordiga sidemeid katkestanud. Ehkki kontrolli käigus avastati mitmeid puudusi, ei saanud need olla Terava vabastamise põhjuseks, kinnitasid kontrolörid.

Rakke lubjatehase ökonoomikadirektor Eduard Savik, kes Terava palvel eelmisel suvel Silmeti 1994. aasta raamatupidamist auditeeris, kinnitas kohtule, et kontrollitud perioodil suurenes Silmeti käibevara 29 protsenti ja toodangu realisatsiooni maht 30 miljonit krooni, võlg kreeditoridele vähenes 13,9 miljonit krooni.

Kohtuistungit jätkatakse 22. aprillil, kuhu on tunnistajana kutsutud Silmeti juhatuse liige Indrek Ild. Walter-August Terav nõuab hagis majandusministeeriumi vastu enda tööle ennistamist.

Hetkel kuum