8. aprill 1996 kell 22:00

Keskkonnaamet nõuab saastatuse hüvitamist

Kohtla raudteejaamas valgus tühjaks tsisternitäis põlevkiviõli, kokku üle 57,3 tonni. Eesti Raudtee reageeris kiiresti, maapinnalt õnnestus reservmahutisse pumbata 21,1 tonni põlevkiviõli. Lisaks suudeti saepuru ja absorbendi abil koos pinnasega eemaldada veel 5,9 tonni. Maapinda imbus 26,6 tonni põlevkiviõli, mis Ida-Viru keskkonnaameti asejuhataja Kalmer Sokmani sõnul annab võetavates veeproovides aeg-ajalt siiani tunda.

Läinud aasta novembris esitas Ida-Viru keskkonnaamet Tallinna linnakohtusse hagiavalduse, nõudes Eesti Raudteelt tekitatud kahju hüvitamiseks 974 000 krooni. Kahjunõude arvutamise aluseks on nii kõnealusel kui ka teistel puhkudel saastekahju hüvitamise seadus ja sellele tuginev valitsuse määrus.

Määruse järgi tuleb saastajal kooskõlastatult keskkonnaametiga maksta hüvitust 1700 krooni maapinda imbunud õlitonni eest. Juhul kui see on toimunud ilma keskkonnaameti loata, trahvisumma kümnekordistub.

Arvestades asjaolu, et Eesti Raudtee asus kiiresti saastatust likvideerima ja et maapinda imbus 57 tonnist vaid 26 tonni põlevkiviõli, on Ida-Viru keskkonnaamet vähendanud haginõuet 453 000 kroonini. Eesti Raudtee esindaja vandeadvokaat Jaak Oja sõnas eilsel kohtuistungil, et raudtee tunnistab kümme korda väiksemat nõuet. Teisisõnu tahab Eesti Raudtee maksta trahvi eeldusel, et põlevkiviõli valgus maapinda keskkonnaameti loal.

Kohtunik Ande Tänav andis pooltele kohtuvälise lahendini jõudmiseks aega järgmise kohtuistungini, mis toimub 9. mail. Jaak Oja avaldas lootust, et kompromiss saavutatakse raudtee juhtkonna võimalikul kohtumisel maavanemaga.

Hetkel kuum