14. aprill 1996 kell 22:00

Kindlustusseadus sunnib aktsiakapitali suurendama

Kõige rohkem peavad omavahendeid suurendama kindlustusseltid Maxvit ja Blig.

Maxviti aktsiakapital on veidi üle ühe miljoni krooni ja seda tuleb suurendada 10 miljoni kroonini. Bligi aktsiakapital on umbes kaks miljonit krooni, suurendada tuleb 12 miljoni kroonini.

Bligi juhatuse liige Sergei Net?ajev ütles, et firma omanikel on aktsiakapitali suurendamiseks kaks teed. Praegu peab Blig läbirääkimisi ühe USA kindlustuskompanii ja ühe Euroopa kindlustusfirmaga. Nemad ongi potentsiaalsed investorid.

Samal ajal lääne kindlustuskompaniidega käivad Bligil läbirääkimised ka ühe Eesti kindlustusseltsiga liitumise või ühise elukindlustusfirma loomise üle. Net?ajev ei soostunud enne läbirääkimiste lõppu selle seltsi nime avalikustama.

Net?ajevi sõnul on aktsiakapitali tõstmine vajalik, kuid see pole sugugi lihtne. «Juttu, et raha leidmine pole mingi probleem, nagu mõned seltsid väidavad, ma ei usu,» ütles ta.

ASA-l, mille peadirektor Net?ajev on, tema sõnul aktsiakapitali tõstmise vajadust ei ole. ASA aktsiakapital on 13 miljonit krooni.

Lisaks Bligile ja Maxvitile on kindlustusinspektsiooni andmeil veel seitse kindlustusseltsi, kelle omavahendite suurus ei vastanud aastavahetusel 1997. a 1. jaanuaril kehtima hakkavale nõudele. Need on: Eesti Transpordikindlustuse AS, Farret, Inges, Kalju, Esimese Tervisekindlustuse AS, Polaris ja RAS Eesti Kindlustus.

Eesti Transpordikindlustuse juhatuse esimehe kohusetäitja Kaupo Kaareste sõnul on Transpordikindlustuse nõukogu arutanud aktsiakapitali suurendamist praeguselt kuuelt miljonilt kümnele miljonile, kuid konkreetset otsust pole veel tehtud.

«Me saame tõstmisega oma jõududega hakkama,» kinnitas Kaareste. «Nõue on tervitatav, sest kindlustusseltsil ei tohi olla nii väike kapital,» lisas ta.

Eesti Kindlustuse kapitaliprobleemi lahendab erastamine, mille tingimuste kohaselt peab kindlustusseltsi ostja laiendama aktsiakapitali selliselt, et nõue oleks täidetud. Praegu elukindlustusega tegeleva Eesti Kindlustuse aktsiakapital on 280 000 krooni. Uus omanik peab seda laiendama 12 miljonini.

Balti Kindlustusseltsi (Bico) koordinaator Jaak Rikson ütles, et Bico ning Bico Elukindlustuse ASi aktsiakapital on praegu vastavalt viis ning kuus miljonit krooni. Riksoni sõnul peetakse aga peagi aktsionäride üldkoosolek, kus otsustatakse aktsiakapitali suurendada.

Need kindlustusseltsid, kes taotlevad uusi tegevuslitsentse, peavad kehtestatud kapitalinõuded täima juba litsentsi saamisest alates.

Kahjukindlustusega tegeledes peab seltsi aktsiakapital olema vähemalt viis miljonit krooni, vastutuskindlustuse (näiteks liikluskindlustus) puhul 10 miljonit, elukindlustuse puhul 12 miljonit ja pensionikindlustuse puhul 20 miljonit krooni.

Hetkel kuum