28. aprill 1996 kell 22:00

Haridusminister taotleb tiigrihüppeks raha

Aaviksoo sõnul sõltub valitsuse poolt riigieelarvest eraldatava raha suurus suuresti sellest, millist vastukaja ja toetust leiab haridusministeeriumi algatatud arvutiseerimisprojekt ühiskonnas tervikuna.

Oma pöördumises kutsus Aaviksoo Eesti firmasid üles materiaalselt ja oskusteabega toetama komputeriseerimise projekti. Ta lisas, et seni ei ole veel ükski arvutifirma pöördunud haridusministeeriumi poole ühegi konkreetse abipakkumisega.

Aaviksoo kinnitusel oli haridusministeeriumi taotlus raha eraldamiseks arutusel ka neljapäeval valitsuse istungil. Eesti koolide arvutiseerimisprojekti kogumaksumus on erinevatel hinnangutel 170--230 miljonit krooni.

Haridusminister lausus, et arvutiseerimisprojekti vastu on huvi üles näidanud ka rahvusvahelised arvutifirmad IBM, Microsoft ja Oracle. Samuti on tema sõnul olnud kõne all kuni paarisaja miljoni krooni suuruse laenu saamine Ameerika Ühendriikidest, kui Eesti riik on sellest huvitatud.

Aaviksoo ei soovinud täpsustada, millistest institutsioonidest võiks välislaen arvutiseerimisprojekti jaoks tulla.

Haridusministeeriumi nõuniku Kaarel Tarandi sõnul sõltub igasuguse välisabi saamine suuresti sellest, kui palju on eestlased ise nõus projekti jaoks raha kulutama.

«Kui me näitame teistele, et me ei võta ennast tõsiselt, siis ei võta meid ka keegi teine tõsiselt,» lisas Tarand.

Koolide komputeriseerimisprojekti ettevalmistamiseks on loodud komisjon, kuhu kuuluvad Jaak Aaviksoo, Eesti USA suursaadik Toomas Hendrik Ilves, Tallinna tehnikaülikooli professor Leo Võhandu, firma Baltic Computer Systems direktor Ants Sild, Rootsi Chalmersi ülikooli professor Tanel Tammet ja keskkooli abiturient Sten Tammkivi.

Hetkel kuum