5. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Norra naftapuurtornide töötajad on alustanud nädalavahetusel solidaarsusstreiki naftatööstuse teenindus- ja ehitustööliste toetuseks. Esimese päevaga langes naftatoodang 50 protsenti ja gaasitoodang 30 protsenti päevatoodangust.

Ööpäevas tähendab see Norra naftatööstusele kuni 200 mln Norra krooni suurust kahjumit.

Naftatööstuse teenindav personal streigib ise juba neljandat nädalat, et taotleda paremat palka, mis jääb kaks korda alla naftatööliste omale, mis ulatub aastas 400 000 kroonini. STV-ÄP

Rootsi telekommunikatsioonigrupi LM Ericsson AB teatel võitis ta 175 miljoni Rootsi krooni suuruse tellimuse Venemaa Vimpelcom firmalt, et laiendada digitaalmobiiltelefonivõrku Moskva piirkonnas.

Tegemist on kõigi aegade suurima mobiiltelefonide tellimusega Venemaal. REUTER-ETA

Peking ähvardas USAd vastuabinõudega, kui Washington peaks kehtestama Hiina suhtes sanktsioonid autoriõiguse rikkumise pärast. REUTER-BNS

Täna teeb Saksamaa välispoliitika ühingu kutsel ühepäevase visiidi Saksamaale Venemaa üks peamisi presidendikandidaate Gennadi Zjuganov.

Nii püütakse Saksamaal heaks teha kantsler Helmut Kohli viga, kes hiljuti Moskvas oma sõpra Boriss Jeltsinit külastades jättis Zjuganoviga kohtumata.

Gennadi Zjuganovil on suletud uste taga kolmetunnine kohtumine umbes 40 majandus- ja valitsusringkondade esindajaga, samuti vestleb ta kristlike demokraatide ja sotsiaaldemokraatide parlamendifraktsiooni liidri Wolfgang Schaeublega ning Rudolf Scharpinguga. REUTER-ÄP

Erastatava Läti gaasiettevõtte Latvijas Gaze turuhind on 90 miljonit latti, ütles pressikonverentsil ettevõtte president Adrians Davis.

Davis märkis, et Latvijas Gaze potentsiaalsed investorid on mõistnud, et ettevõte on Venemaa ressursside ja lääne tarbijate sobiv vahendaja.

«Latvijas Gaze strateegilist väärtust, mille määrab ettevõtte geograafiline asend ja maa-alused hoidlad, praegu ei kasutata,» selgitas president.

Davise sõnul läheks selleks, et ühendada Dobele maa-alune gaasihoidla kogu gaasitarnete süsteemiga, vaja ühe miljardi dollari suurust investeeringut.

Dobele hoidla väljaehitamise vastu on huvi tundnud Vene kontsern Gazprom. BNS

Mobil Corp ja Kasahstan kirjutasid alla kokkuleppele, mille kohaselt USA naftagigant ostab neljandiku aktsiatest 20miljardilisest ühisettevõttest, mis hõlvab Tengizi naftaleiukohta Kaspia mere rannikul.

Mobil ühendas jõud Chevroniga, millele kuulub pool projekti aktsiatest. Kasahstani osalus langes neljandikuni.

Tengizi naftaleiukoha reserve hinnatakse kuuele kuni üheksale miljardile barrelile. Praegu toodetakse 100 000 barrelit päevas, kuid 2010. aastaks peaks tootmismaht kasvama 700 000 barrelini päevas. REUTER-BNS

London City politsei teatas, et asutas eriallüksuse võitluseks rahapesuga.

Rahapesuga seotud juhtumite arv on viimastel aastatel riigis hoogsalt kasvanud. Kui 1994. a registreeriti rahapesujuhtumeid 71 ja 1995. a 161, siis 1996. a esimeses kvartalis on registreeritud 70 juhtumit. REUTER-BNS

Hetkel kuum