7. mai 1996 kell 22:00

Ka piimakombinaat vajab uusi aktsionäre

Tüli Paide piimakombinaa-dis tilgastaks ka kõige värskema piima. Eelmise aasta sügisest alanud vimma kiskumine ähvardab kombinaadi tuumikinvestoril -- Paide piimatööstusel -- ja aktsiate avaliku müügiga aktsionärideks saanud investoritel lõppeda kohtukulli juures käimisega.

Paide piimakombinaat on tüüpilise Eesti ettevõtte näidiseksemplar. Ettevõtte aktsiate kontrollpakki omav juhtkond kardab hullemini kui vanakurja ettevõtte teisi aktsionäridest investoreid. Aktsionäridena hakkavad nood tihtilugu segama ettevõtte juhtkonna seni edukalt viljeldud kantimispoliitikat. Ent Eesti ettevõtted, ka Paide piimakombinaat, vajavad investeeringuid nagu inimene õhku ning need tulevad enamikel juhtudel ainult uute aktsionäride kaasamisega.

Ettevõtte ellujäämiseks peab juhtkonna ainult isiklikuks hüvanguks rahaliigutamine niikuinii varem või hiljem lõppema. Paide piimakombinaat ostis kombinaadi tuumikinvestorilt Paide piimatööstuselt kaupu umbes 700 000 krooni kallimalt, kui oleks saanud mujalt ostes. Et Paide piimatööstuse osanikeks on kombinaadi tegevjuhtkond, kas pole see siis antud juhul «tehing iseendaga», kus kanditakse piruka paremaid palasid peolaualt oma taldrikusse. Aga siililegi on selge, et säärased tehingud kombinaadi edukusele kasuks kindlasti ei tule.

Vajadus kaasata ettevõttesse uusi aktsionäre ning nende investeeringuid on ilmne. Ettevõtete omas mahlas keemine tõotab üsna paljudel juhtudel lõppeda lihtsa ning lõpliku aurustumisega. Uute aktsionäride tulekuga suureneb aktsiakapital, kasvab firma usaldusväärsus jne. Lühidalt: kasvab tõenäosus, et ettevõte ka veel kümne aasta pärast, ja muuseas ka edukalt, Eesti majanduses tegutseb. Selline tulevikuväljavaade on väärt ka aktsionäridevahelisi mõistlikke kompromisse ettevõtte juhtimise osas.

Ettevõtte usaldusväärsuse kasvuga on tihedalt seotud ettevõtte avalikuks muutumine ehk teisisõnu võimalus ettevõtte aktsiaid vabalt osta ja müüa. Aktsia hind järelturul peegeldab ettevõtte tegelikku väärtust. Ühtlasi näitab ettevõtte aktsiate avaliku ostu-müügi võimalus seda, et ettevõtte juhtkonnal pole midagi varjata, ta usaldab aktsia hinna läbi teostatavat avalikkuse kontrolli. Eespool toodu kontekstis tekib küsimus, miks pole Paide piimakombinaat seni registreerinud oma aktsiaraamatut väärtpaberite keskdepositooriumis, mis on aktsiate avaliku müügi eelduseks. Ebatõenäoline, et 270 miljoni kroonise aastakäibega kombinaadile käib üle jõu aktsiaraamatu umbes 60 000kroonine registreerimismaks.

Uute aktsionäride kartuses on paljude ettevõtete suuromanikud koos juhtkonnaga tõmbunud ringkaitsesse. Ent kahtlemata on ettevõtte nälg investeeringute järgi suurem kui juhtseltskonna kiivas soov endale paremaid palasid näpsata. Nad peavad aga pärast aktsionäride kaasamist arvestama, et see pole enam ainult nende raha, millega nüüd riskitakse.

Hetkel kuum