7. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Reformierakonna, koonderakonna ja maarahva erakonna saadikud esitasid reklaamiseaduse eelnõu kohta hulga olulisi parandusettepanekuid.

Riigikogu majandusko-misjoni nõunik Piia Schults ütles teisipäeval, et koalitsioonisaadikud on esitanud eelnõu kohta põhjapanevad parandusettepanekud, mis hõlmavad kogu eelnõu.

Schultsi sõnul on eelnõu põhjalikult ümber töötatud ning nüüd vaatab parandused läbi majanduskomisjon.

Peamine, mis ettepanekutest silma hakkas, on Schultsi hinnangul eelnõu taandamine vaid kaubanduslikule reklaamile. Ta märkis, et komisjoni esitatud eelnõus käsitletakse ka eri ideede tarbimist ja omastamist. BNS

Hansapank analüüsis mõne väärtpaberiturul aktiivselt kaubeldud ettevõtte I kvartali majandustulemusi, kuid pole muutnud aasta alguses avalikustatud kasumiprognoose, ütles Hansapanga kapitaliturgude osakonna juhataja Tõnu Pekk.

Hansapanga aktsiaanalüütikute hinnangul peaks Hansapanga kasum tänavu ulatuma 230 mln, Hoiupangal 68 mln, Tallinna Pangal 55 mln, Tallinna kaubamajal 50 mln ja Saku õlletehasel 34 mln kroonini.BNS

1. juulil kodumaise ja im-portõlle kohta ühtse aktsiisimäära kehtestamine tugevdab importööride positsiooni Eesti turul.

Eesti suurima õlleimportööri Sinebrychoff Eesti ASi direktor Randar Tamm ütles, et võib eeldada Saku õlletehase turuosa vähenemist, kuna Saku õlle hind ja kvaliteedi stabiilsus on importõllele kõige lähedasem. Tamm märkis ka, et aktsiisi ühtlustumise tagajärjel on tõenäoline, et turu kasvades tuleb kasvuvahe kasuks importmarkide läbimüügile. Kui praegu on purgiõlle puhul Saku õlle ja importõlle hinnavahe ligi kahekordne, siis pärast aktsiisi ühtlustamist on hinnavahe 1,5--2 krooni, selgitas Tamm. BNS

Turu-uuringute firma EMOR üle-eestilise uuringu järgi peavad suured kauplused parimaks hulgifirmaks ASi Jungent.

EMORi suunajuht Aivar Voog ütles, et suurkauplused kuukäibega üle 600 000 kr eelistavad Jungenti järel hulgifirmat Smarten ning ASi ETK Hulgi. Väiksemad kauplused hindavad enim ASi Kaupmees ning tema järel ASi ETK Hulgi, Smarten ja Jungent. BNS

AS Expo Balticum korraldab 10.--12. mail Tallinnas Pirita TOP-hallis II rahvusvahelise kalamessi ning III rahvusvahelise meremessi.

Expo Balticumi projektijuht Elsa Peipman ütles, et messidest Kalamess 96 ja Meremess 96 võtab osa kokku 32 firmat.

Messidel on esindatud Eesti, Rootsi, Taani ja Soome firmad ning hulga välisfirmade Eesti esindused.

Kalamessil eksponeerivad firmad peamiselt kalatooteid, kalatöötlemisseadmeid ja kalapüügivarustust. BNS

Riigikogus jäi eile tööaja lõppemise tõttu pooleli otsuse arutelu, mis näeb ette komisjoni moodustamist pikalaenupanga asutamiseks.

Pikaajalistel laenudel on eelnõu arutamisel ettekandega esinenud Arvo Junti sõnul arenenud majandusega maades oluline osatähtsus kõigis suhteliselt aeglasema käibega ja pikaajalise tegevusega eluvaldkondades.

Liberaaltsentristliku fraktsiooni seisukohalt pole Eesti majanduse üleviimine uuele arengutasemele võimalik ilma pikaajaliste laenudeta pikkusega alates viiest kuni 50 aastani.

Riigikogu jätkab eelnõu arutelu kolmapäeva lõuna ajal algava istungi esimese päevakorrapunktina. BNS

Keskmine piima kokkuostuhind kasvas esimeses kvartalis statistikaameti andmeil 13,2% ja oli 2976 kr tonn.

Eesti piimatöötlemisettevõtted ostsid I kvartalis 80 768 tonni piima ehk kolm protsenti vähem kui mullu samal ajal. BNS

Reformierakonna poolt riigikogule esitatud tulumaksuseaduse eelnõu vastuvõtmise puhul tuleb ümber teha praegu juba valmimisjärgus oleva 1997. aasta riigieelarve kava.

Rahandusministeeriumi asekantsler Tiit Saat ütles, et rahandusministeeriumi järgmise aasta eelarve kava valmis peaaegu kaks kuud tagasi.

Valitsus on seda kava põhimõtteliselt aktsepteerinud ja selle alusel saadeti ministeeriumitele ringkirjad, märkis Saat. Kui riigikogu peaks praegu menetluses oleva reformierakonna tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu vastu võtma ja seega muutma kavandatud tulusid, tuleb eelarve ringi teha, nentis Saat.

Riigikogus oli neljapäeval reformierakonna algatatud tulumaksuseaduse eelnõu esimene lugemine.BNS

Erastamisagentuuri (EEA) nõukogu hakkab kolmapäevasel istungil arutama haruldasi muldmetalle tootva RASi Silmeti erastamise jätkamist.

EEA pressiesindaja ütles, et agentuuri nõukogu andis agentuurile varem ülesandeks ette valmistada mitu ettevõtte erastamisega seonduvat küsimust. Pressiesindaja tõi näiteks tehase jäätmehoidla ja territooriumiga seonduvad probleemid.

Nüüdseks on agentuur oma dokumendid ette valmistanud ja nõukogu saab pressiesindaja sõnul hakata arutama, kuidas jätkata ettevõtte erastamist.BNS

Turuhinnaga ja vabalt kaubeldavate väärtpaberite tagatisel annavad laenu kõik Eesti väärtpaberite keskdepositooriumi (EVK) liikmeks olevad kommertspangad, välja arvatud Eesti Tööstuspank.

Minimaalselt saab pankadest võtta laenu 50 000-150 000 krooni. Tagatiseks sobivate väärtpaberitena nimetati pankade laenuosakondades eelkõige Hansapanga, Hoiupanga, Tallinna Panga, Forekspanga, Tallinna kaubamaja, Saku õlletehase ja Norma aktsiaid. Laenu antakse enamasti kaks kolmandikku väärtpaberite turuväärtusest. Kui eraisik soovib võtta 100 000 krooni laenu, peab tagatiseks olevate aktsiate turuväärtus olema 150 000 krooni. ETA

Peaminister Tiit Vähi peab riigikogu ees selgitama, kuidas valitsus kavatseb tagada maareformi finantseerimise selle aasta lõpuni.

Riigikogu mõõdukate fraktsiooni liikmed Liia Hänni ja Vambo Kaal väidavad peaministrile esitatud arupärimises, et maareformi kiire ja sujuva elluviimise huvides on vajalik, et maareformi tegelikud elluviijad saaksid tehtud töö eest õigeaegselt tasu.

«Senine praktika näitab aga, et valitsus on õigusvastaselt võõrandatud maade tagastamisel tehtud tööde eest kuude viisi võlgu,» märgivad arupärijad. BNS

Valitsusjuht Tiit Vähi on valmis arutama valitsusliitu kuuluvate maaparteide ettepanekut seada sisse kaitsetollid.

«Maarahva Erakond tegi ettepaneku diskussiooniks ja ma olen selles valmis osalema,» ütles Vähi teisipäeval pressikonverentsil.

«See pole ultimatiivne nõudmine, vaid ettepanek sel teemal rääkida,» märkis Vähi. «Usun, et ükski koalitsioonipartner ei keeldu teineteisega ääkimast.»

Põllumajanduses on Vähi sõnul krooni tõkkebarjäär nüüdseks kadunud ja nüüd tuleb tema sõnul kaaluda, kuidas põllumajanduse olukorda parandada ja muuta.

«Selleks on kaks võimalust: Eesti põllumajandusele tuleb anda maksusoodustusi või piirata põllumajandussaaduste siseturule toomist,» lausus Vähi. BNS

Maksuamet on jaanuaris alanud hulgikaubandusettevõtete kontrolli käigus määranud täiendavaid makse 3,54 miljoni krooni ulatuses.

Maksuameti pressiendaja Marge Ensling ütles, et 1. aprilli seisuga on maksuamet ettekirjutuse alusel juurde arvestanud makse 45 ettevõttel, makse vähendanud kolmel ning trahve määranud 16 firmale. Kõige rohkem on makse juurde määratud Harju maakonnas -- 1,91 miljonit krooni. Intresside kogusumma on 1,38 miljonit ja trahvidel 123 000 krooni.

Aprilli alguse seisuga oli maksuameti kontroll lõppenud 67 ettevõttes ning pooleli veel 67 firmas. BNS

Eesti metsa- ja kütusefirmad taunivad veokite eurostandardi kehtestamist, sest nende hinnangul toob masinate pikkuse ja kaalu piiramine Eesti majandusele kahju.

Eesti ühe suurema metsatöötlusfirma ASi Forestex peadirektor Tõnis Mäerand ütles, et piirangute kehtestamine vähendab veokite veovõimsust 35-40 protsendi võrra. Samuti tõstab pikkuse piiramine veokulusid, kuna koormasse saab laadida vaid 20 tihumeetrit puitu, lisas ta.

Mäerand märkis, et välisfirmad saavad ebasoodsate olude tõttu Eestist lihtsalt ära kolida, kuid püsiinvesteeringu teinud Eesti kapitalil põhinevad firmad peavad edasi töötama.

Teede- ja sideminister Kalev Kukk kirjutas alla määrusele, mille kohaselt veokite mõõdud ei tohi alates 1. maist ületada liikluseeskirjas ettenähtut. BNS

Eesti erastamisagentuuri (EEA) nõukogu hakkab kolmapäeval arutama viie objekti erastamiseks laekunud pakkumisi.

EEA pressiteenistuse teatel tulevad arutusele RdE Vasalemma Kivi ning Tööstuse PTI renditud varade, Rakvere hooldekodu, Eesti Raudtee ehitusettevõtte Ehtel ja Kuusiku katsejaama erastamiseks laekunud pakkumused.

Samuti on päevakorras Tallinna arvutus- ja haldustehnika tehase Impulss likvideerimine ning ASi Mõigu EK ja keskpiimaühistu Tartu Piim taotluse arutelu. BNS

USA investeerimisfond Baltic Fund ostis üle 20 miljoni krooni eest 40 protsenti kütusefirma AA-Trading aktsiatest.

AA-Trading kasutab emissioonist saadud raha uute tanklate ehitamiseks ja vanade renoveerimiseks, teatas ASi AA-Tradingu peadirektor Heiti Hääl. Ta märkis, et Baltic Fundi osalemine on täiendav garantii kauplemisel rahvusvahelisel turul.

Baltic Fund on USA investeerimisfond, kes paigutab raha Balti riikide firmade aktsiakapitali. Fondi suuremad investorid on Rockefeller & Co, USA investeerimispank Lazard Freres ja perekond Al Brahim Saudi Araabiast. BNS

Hetkel kuum