9. mai 1996 kell 22:00

Liidupangal topeltmäng

Kolm nädalat tagasi alandas liidupank väga üllatavalt diskontomäära poole protsendi võrra 2,5 protsendini. Samal ajal kinnitas keskpanga nõukogu, et repomäär jääb lähematel nädalatel püsima 3,30 protsendi peal. Eelmisel nädalal pikendati seda veel kahe nädala võrra.

Saksa lühiajaliste intresside määraja on repomäär, mitte diskontomäär. Diskontomäär näitab üksnes seda, kui madalale liidupank võib repomäära alandada, kui ta seda soovib.

Liidupanga tavalise poliitika kohaselt jäetakse vihje andmisega turul otsustada repomäära üle. Et repomäär on jäänud nüüd paigale, tähendab seda, et liidupank tahab saada endale totaalset kontrolli lühiajaliste intresside arengu üle.

Miks on vaja niisugust topeltmängu -- alandada diskontomäära, kuid jätta repomäär muutmata? Selle põhjuseks on ilmselt Saksamaa väga ebakindel konjunktuuri areng. On ilmenud esimesed märgid, et konjunktuuri langus on möödas.

Märtsis suurenes Saksa tööstustoodang 2,1% võrreldes veebruariga. See on viimase aasta jooksul suurim kuukasv.

Saksa mark on dollari tugevnedes nõrgenenud. Siiski läheb mitu kuud, enne kui valuuta olukorra paranemine kajastub Saksa tootmisstatistikas.

Samal ajal on juba praegu selge, et 1996. a tuleb märgatavalt nõrgem aasta, kui enamik ennustajaid on prognoosinud. Saksa kuue tähtsama konjunktuuriinstituudi viimaste andmete kohaselt ei ületa riigi selle aasta rahvamajanduse kogutoodangu kasv 0,75 protsenti.

Alles 6 kuud tagasi pakkusid samad instituudid aasta majanduskasvuks 2,5%.

Saksa intressid on juba rekordiliselt madalad isegi Saksa oludes. Järelikult ei kujuta intress endast takistust konjunktuuri tõusule.

Kehvem lugu on eranõudlusega. Instituudid oletavad, et see nõudlus ei suurene. Põhjuseks on asjaolu, et valitsuse hiljuti rakendatud kokkuhoiupakett annab tõsise hoobi väikese ja keskmise sissetulekuga inimestele ning halvab Saksa tarbimist veel mitu aastat.

Järelikult on väga raske saada Saksa konjunktuurist selget pilti. Ja liidupank ei ole targem olukorra hindaja kui teised eksperdid.

Seetõttu ongi liidupanga juht Hans Tietmeyer valinud ootetaktika. Diskontomäära alandamine on andnud talle manööverdusruumi, mida ta pole seni kasutanud.

Tietmeyer soovib, et USD tugevnemine jätkuks, kuna see oleks parim, mis Saksa konjunktuuri seisukohalt võiks juhtuda. Samal ajal teeb talle muret rahamassi liiga suur kasv.

Alles mai lõpupoole, kui saadakse Saksa konjunktuuri arengu kohta uusi andmeid, võib väita, kuhupoole Saksa intressid liiguvad. DI

Hetkel kuum