9. mai 1996 kell 22:00

Liising muutub järjest populaarsemaks

Hääle sõnul ei toimu käesoleval aastal enam nii suurt hüpet liisinguportfellide kasvus, kui see oli 1994. ja 1995. aasta võrdluses.

«Nüüd peaksid mahud hakkama stabiilselt tõusma,» lisas Hääl. Portfellide mahtude järjepidevale tõusule aitab kaasa ka üha suurenev välisinvesteerijate usaldus Eesti firmade ja finantsasutuste vastu, nentis ta.

1994. aasta liisngufirmade bilansimaht kokku oli 295, 4 miljoni krooni, 1995. aastal 953 miljoit krooni. Seega on liisingufirmade bilansimaht kolmekordistunud. Mahtude suurenemise protsenti Hääl prognoosida ei soovinud.

Liisingufirmade turuliider on endiselt Hansa Liising, kes hõivas 57 protsenti kogu liisnguturust. Hääle sõnul on Hansa Liisngu edu pandiks kiire areng ja pikaajaline turul olemine.

Kuna Hansa Liising on Hansapanga liisingufirma, kasutavad panga kliendid selle tütarfirma teenuseid. Ülejäänud turuosast poole hõlmab kolm liisingufirmat: Hoiupanga Liising, Ühisliising ning HF Liisingu AS. Teise poole moodustavad kõik ülejäänud firmad.

Liisingufirmade tegevus sõltub suurel määral oma emapanga tegevusest, sest enamiku rahalisi vahendeid saavad liisingufirmad oma emapangast. 1995. aastal on liisingufirmade tegevust mõjutanud ka Eesti Panga nõue suurendada pankade omakapitali 50 miljoni kroonini, mis põhjustas mitme panga ühinemise. Sellega seoses hakkasid liisingufirmad üksteist dubleerima ja nende tegevus muutus passiivseks.

Liisingufirmasid on Hääle sõnul turul pidevalt 16 kuni 18.

Põhiliseks liisingufirmade pakutavaks tooteks on Hääle sõnul jäänud siiski kapitalirent, kuid kasvanud on kasutusrendi osatähtsus. 1994. aastal oli selle osakaal koondportfellis 3,5 protsenti, möödunud aastal aga 15,8 protsenti.

Järelmaksuga ostu osatähtsus on siiski veel suhteliselt väike, kuid selgi on näha kasvutendentsi, märkis Hääl. Nimetatud tooted on peaaegu kõigi liisngufirmade toodete nomenklatuuris, kuid peale nende pakub kolm firmat ka faktooringut. Faktooringuportfell suurenes 1994. aasta 5,6 miljonilt kroonilt 71,8 miljonile 1995. aastal.

Varade liisimise lõikes moodustavad suurima osa investeeringuportfellis kommerts- ja esindussõidukid. Järgnevad masinad ja seadmed.

Tegevusvaldkondadest kasutavad enim liisingut transport, laomajandus ja side. Märkimisväärselt palju kasutab liisinguvõimalust ka riigivalitsemine ja -kaitse ning sotsiaalkindlustus.

Hetkel kuum