12. mai 1996 kell 22:00

Preussen Elektra kavatseb Eestisse seadmeid tarnida

Eesti Gaasi peadirektori asetäitja Mart Kraut ütles, et praegu ei ole veel lõplikult otsustatud, millise firma käest vajalikud seadmed ostetakse. Jõujaama rajamine läheb maksma kokku 20 miljonit krooni, sellest 15--16 miljonit krooni kulub tehnika ostmiseks.

Preussen Elektraga soovitas Eesti Gaasil koostööd teha Saksa gaasifirma Ruhrgas, kes on ka Eesti Gaasi üks aktsionäre. Ruhrgas on koos Preussen Elektraga teostanud mitu taolist projekti Saksamaal. Ühtekokku töötab Saksamaal selliseid kombineeritud jõujaamu üle kahe tuhande.

Projekti realiseerimiseks luuakse Kraudi sõnul ühisfirma, mille osanikeks on Eesti Gaas, Tartu linn munitsipaalettevõtte Tartu Veevärk kaudu ja seadmeid tarniv firma.

Eesti Gaas kavatseb loodava ühisfirma aktsiakapitali investeerida viis miljonit krooni. Projekti ennast finantseeritakse pangalaenude abil, lausus Kraut.

Tartu linna energeetikateenistuse peaspetsialist Jüri Pärl ütles, et linn ei taotle loodavas ühisfirmas suurt osalust ega ole huvitatud selles osalemast oma kapitaliga.

Tartusse rajatava jõujaama võimsus on nii väike, et see ei too endaga kaasa mingeid muutusi linna energiabilansis, sõnas Pärl. Jõujaama võimsus on 1,5 megavatti ja see töötab gaasijõul. Eestis tegutsevate suurte elektrijaamade võimsus ulatub aga mitme tuhande megavatini.

Pärl rääkis, et jõujaam tuleb Tartusse ehitatavate puhastusseadmete juurde, sest need seadmed sooviti varustada sõltumatu elektritoitega.

Viimastel aastatel on mujal maailmas hakatud selliseid jõujaamu väga rohkelt paigaldama, sest nende kasutegur on kuni 90 protsenti, lisas ta.

Tartusse rajatav jõujaam ei suuda oma väikese võimsuse tõttu pakkuda konkurentsi teistele Eestis tegutsevatele elektrijaamadele, kuid see aitab alla lüüa soojusenergia hinda, rääkis Pärl.

Praegu on nimetatud projekt alles idee tasandil ja põhjalikke kalkulatsioone pole keegi teinud. Esialgsed kalkulatsioonid näitavad, et jõujaamas toodetud soojusenergia 1 MWh maksab 210 krooni ja elektrienergia 1 kWh 40 senti.

Tartus on praegu soojaenergia väljamüügihind 325 krooni MWh. Alates 1. juunist maksab elektrienergia 1 KWh kodutarbijale 45 senti ja tööstustarbijale 45,4 senti.

Hetkel kuum