19. mai 1996 kell 22:00

Kompromissi otsinguil Motorexi pidamiseks

Kokkuleppe saavutamisel autonäituse korraldajatega on võimalik autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) osalemine järgmise aasta messil. AMTELi liikmed otsustasid eelmisel nädalal lähtuvalt majanduslikest kaalutlustest mitte osaleda järgmisel aastal toimuval Motorexil.

AMTELi juhatuse esimehe Jaak Uudla sõnul ei ole Motorexist saadav efekt müügitulemuste paranemise näol nii suur, et see kataks firmadele näitusega seotud kulud. Ta ütles, et Motorexi ettevalmistajatele otsustati teha ettepanek korraldada messi üle aasta.

AMTELil on 30 liiget, kellest eelmisel kolmapäeval kirjutasid Motorex 97 mitteosalemise otsusele alla 23 firmat.

ASi Balti Nissan juhatuse esimehe Leho Siimseni sõnul on Motorex kaotanud oma senise mõtte. Ta selgitas, et näitus oli firmadele algul vajalik, kuna võimaldas autosid ühes kohas korraga eksponeerida. Viimastel aastatel on aga avatud palju esinduslikke autosalonge.

Motorexi projektijuht Raul Sepp väitis vastupidi, et Motorex aitab automüüjatel oma toodangut paremini müüa, kuna paljud inimesed teevad autoostuotsuse pärast üldpildi saamist pakutavatest toodetest. Tema sõnul räägib Motorexi kasuks ka fakt, et automudelid vahetuvad kii-resti.

«Mõned firmad on öelnud, et näituse efekt annab neile müügi seisukohalt aasta lõpuni tunda,» ütles Sepp.

«Praeguseks oleme sõlminud üle 50 lepingu,» rääkis Sepp ettevalmistustest tuleva aasta Motorexiks. Tema väitel tunnevad näituse vastu suurt huvi veoautode tootjad.

Sepa sõnul on ka umbes üheksa AMTELi liiget avaldanud soovi osaleda järgmise aasta messil. Neist firmadest on tema väitel kirjalikud sooviavaldused esitanud AS Balti Ameerika Auto ja AS Kommest Auto. Kommest Auto turustusdirektor Alar Volmer kinnitas, et firma on küll messil osalemise vastu huvi tundnud, kuid mingit siduvat kokkulepet neil korraldajatega pole.

Näitusepinna keskmine ruutmeetri hind on Raul Sepa sõnul 760 kr käibemaksuta. Tarvikute müüjad ostavad keskmiselt 30m² ja automüüjad 150m² näitusepinda. Keskmisele autofirmale läheb pind seega maksma ligi 135 000 krooni. Eelmise Motorexi käive oli 5 mln krooni.

Hetkel kuum