19. mai 1996 kell 22:00

Romano Prodi pani Itaalia valitsuse kokku

56aastane majandusprofessor Romano Prodi juhib valimisblokki Õlipuu, mis saavutas võidu eelmise kuu parlamendivalimistel ja lõi Silvio Berlusconi juhitavat paremtsentristlikku valimisblokki. Uues valitsuses sai lõviosa ministrikohti Õlipuu suurim erakond ekskommunistlik vasakpoolne demokraatlik partei (PDS).

Riigikassa- ja eelarveministriks nimetati Carlo Azeglio Ciampi. Endine peaminister Lamberto Dini sai välisministriks ning PDSi esindaja majandusteadlane Vincenzo Visco rahandusministriks. Õlipuu aseesimees Walter Veltroni nimetati asepeaministriks ja kultuuriministriks.

Peale nimetatute kuulub sõjajärgsesse 55. Itaalia valitsusse ka kohtunik Antonio Di Pietro, kelle algatatud uurimine on päevavalgele toonud tohutu riiki vaevanud korruptsiooni.

President oli andnud Prodile valitsuse moodustamiseks aega neljapäeva õhtuni, nii et valitsus sai kokku lausa viimasel hetkel. Ajakirjanduse andmeil oli üks viivituse põhjus Lamberto Dini, kes kauples oma parteile Itaalia uuenduserakond rohkem ministrikohti.

Teiseks viibis uue koalitsiooni loomine sellepärast, et kõik selle liikmed ei tahtnud toetada Prodi otsust võtta endale vastutus minieelarves kulude kärpimise eest, ilma milleta ei suudeta hoida eelarvedefitsiiti 1996. aastaks ettenähtud raames. Selle inimeste jaoks ebameeldiva säästupaketi koostas ametist lahkunud Lamberto Dini valitsus.

Roberto Prodi üks kiiremaid ülesandeid on toime tulla Põhjaliigaga, mis on seadnud oma eesmärgiks Itaalia jagamise kaheks analoogselt T?ehhoslovakkiaga. REUTER-ÄP

Hetkel kuum