19. mai 1996 kell 22:00

Toetus Jeltsinile kasvab

Moskvas koos olnud SRÜ liidrid avaldasid kindlat lootust, et Venemaa reformid jätkuvad ning valimised võidab Boriss Jeltsin. Ukraina president Leonid Kut?ma ütles: Ukraina loodab, et Venemaa reforme jätkavad nende alustajad. Usbekistani president Islam Karimov läks veelgi kaugemale öeldes, et Gennadi Zjuganovi võit oleks «täiesti vastuvõetamatu».

Jeltsini poolehoidjad väidavad, et kommunistide võit presidendivalimistel tähendaks majanduslikku katastroofi, millega kaasnevad Venemaa kodusõda ning Moskva imperialismi jätkumine taastatavas Nõukogude impeeriumis.

SRÜ liidrite kohtumise üheksa arutlusteema hulgas oli üks peamisi omavahelise integratsiooni süvendamine aastail 1996--1997. Kuna kommunistid süüdistavad Boriss Jeltsinit NSV Liidu hävitamises, siis ongi Venemaa asunud selle kriitika tõrjumiseks forsseerima suhteid teiste SRÜ riikidega. Tuletagem meelde 29. märtsil Venemaa, Valgevene, Kasahstani ja Kõrgõzstani vahel sõlmitud majandus- ja kaubandusliidu kokkulepet ning 2. aprillil sõlmitud Vene--Valgevene kahepoolset lepingut. Viimase kohta on Vene ametiisikud väitnud, et see ei asenda SRÜd, vaid tähendab, et ühisturu loomine käib erinevas tempos.

Tippkohtumisele järgnenud pressikonverentsil rõhutas Jeltsin, et tema näeks heal meelel ka Balti riikide liitumist SRÜga. «Kavatsen kohtuda kolme Balti riigi presidendiga ja arutada koostööd. Rõõmustaksin, kui mõni neist tahaks NATO asemel liituda SRÜga,» sõnas ta.

Nagu näitavad senised rahvaküsitlused, ei ole neljandik valijaid seni veel otsustanud, missugust kandidaati toetada, seepärast käib kõva võitlus nende häälte pärast. Laupäeval Siberis Krasnojarskis valimiskampaaniat jätkanud Boriss Jeltsin tutvustas kaht uut ettepanekut, mis rahvast ükskõikseks ei jäta.

Esiteks lubas ta aastaks 2000 kaotada kohustusliku sõjaväeteenistuse ja luua palgaarmee. Ja teiseks on ta lubanud hakata järk-järgult inimestele heastama hoiuseid, mis haihtusid inflatsiooniga. Esialgu hõlmab hüvitus küll vaid 80aastasi ja vanemaid.

Krasnojarskis väljendas president valmisolekut luua laiapõhjaline koalitsioonivalitsus ning pakkus majandusministri portfelli oma ühele rivaalile, demokraatide kandidaadile Grigori Javlinskile. Sõltumatu telejaama NTV andmeil jätkab Javlinski siiski oma valimiskampaaniat ja osa vaatlejate arvates rihib ta peaministri portfelli.

Venemaa börsidel suureneksid investeeringud mitu korda, kui Boriss Jeltsin peaks tagasi valitama, kinnitas föderaalse väärtpaberikomisjoni juhataja Dmitri Vassiljev Moskvas pressikonverentsil. Ta ütles, et hiljutine elavnemine Venemaa turgudel on tingitud eelkõige välisinvesteerijate süvenenud usust Jeltsini võitu. Vassiljevi sõnul on kasvuturufondid valmis paigutama kuni 2% oma portfellidest Venemaale.

«Juhul kui Boriss Jeltsin valitakse tagasi, siis suurenevad nii välis- kui kodumaised investeeringud juba septembris-oktoobris mitu korda. Kommunistide võidu korral ei ole enam mõtet väärtpaberiturust rääkida,» lisas ta.

Reedel avaldatud avaliku arvamuse sihtasutuse küsitlusandmete järgi oli eelmisel nädalal peamiste presidendikandidaatide populaarsus järgmine: Boriss Jeltsin (27,8%), Gennadi Zjuganov (23,6%), Grigori Javlinski (8,4%). REUTER-ÄP

Hetkel kuum