21. mai 1996 kell 22:00

Lõppes Eesti kapitali eelistamine erastamisel

«Me toetame mitteprotektsionistlikku majandust,» põhjendas peaminister Tiit Vähi otsust lubada ka välismaisel kapitalil põhinevatel firmadel tasuda järelmaksuga ja 50% ulatuses EVPde eest.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet märkis, et sellist suhtumist on ta juba kolm aastat toetanud ja talle teeb heameelt, et see leidis ka poliitilise toetuse.

Kaheetapiline erastamine, kus esimeses voorus kontrollitakse kapitali päritolu ja teises selgitatakse välja konkursi võitja, on Sarneti sõnul eriti oluline infrastuktuuriettevõtete, samuti Eesti Merelaevanduse, Kiviteri ja Silmeti puhul, kus on eelnevalt vaja pakkujat valida ja kontrollida. Kaheetapiline erastamine võib muuta erastamise subjektiivsemaks, aga keerukamate ettevõtete puhul on vaja teada ostjate tugevust, lausus Sarnet.

Isamaalase Toivo Jürgensoni seisukohaga, et infrastruktuuriettevõtted, näiteks Eesti Energia, tuleks monopoolse seisundi vältimiseks enne erastamist tükeldada, peaminister Tiit Vähi ei nõustunud. «Olen arvamusel, et väikeses Eesti riigis võiks elektrienergia tootmine olla ühe firma käes,» lausus ta.

Vähi sõnul ei tule konkurentsi saavutada mitte ettevõtete tükeldamisega, vaid Eesti majandusruumi allutamisega rahvusvahelisele konkurentsile. «Praegu jõudsime infrastruktuuriettevõtete erastamise juures esimese pääsukeseni ja see on Estonian Air, mille erastamine toimus kapitali laiendamise meetodil,» lausus Vähi.

Hetkel kuum