21. mai 1996 kell 22:00

Valitsus reguleerib üürnike ja omanike suhteid

Valitsuse heakskiidetud seaduseelnõu näeb ette, et üürnikud saavad üürilepingut pikendada veel kolm aastat ja üürilepingut saab lõpetada ainult siis, kui omavalitsus annab üürnikule vastu uue elamispinna, ütles Vähi.

Justiitsminister Paul Varul lausus, et ilma elamispinda vastu andmata saab üürilepingut lõpetada ainult juhul, kui üürnik on rikkunud lepingut ega täida oma kohustusi.

Tiit Vähi sõnul otsustas valitsus eluruumide erastamise seadust ja korteriomandi seadust läbi vaadates, et edaspidi antakse tasuta erastatud korterite omanike kaasomandusse selle elumaja all olev maa. See otsus puudutab erastatud korterite omanikke ja koperatiivkorterite omanikke.

Vähi rääkis, et väikeste majade elanikud, kes on erastanud oma korteri, kuid maja juurde kuuluv krunt on suhteliselt suur, ei saa maaomanikuks tasuta. Nemad saavad maa erastamiseks kasutada sarnaseid soodustusi nagu individiuaalkruntide omanikud.

Samas ei ole valitsus töötanud välja veel täpseid kriteeriume, mis määravad ära, kas krunt on suur või väike.

Paul Varul põhjendas korteriomanikele tasuta maa andmist sellega, et arvatavasti ei huvitu keegi teine majaaluse maa ostmisest ja samas ei ole ka korteriomanik ise huvitatud selle maa ostmisest, sest teab, et keegi teine seda maad ei taha.

Varul ütles, et omandireformiga seonduvate õigusaktide muutmise seadus saadetakse lähipäevil riigikokku.

«Ma loodan, et riigikogu jõuab veel kevadel eelnõu menetlusega alustada, kuid on ebareaalne, et see seaduseelnõu jõutakse kevadel ka vastu võtta,» märkis ta.

Hetkel kuum