22. mai 1996 kell 22:00

Sloveenias palgastreigid

Viimase kolme kuu jooksul on juba streikinud tele- ja raadioajakirjanikud, arstid ja hambaarstid, raudteetöötajad ning kooliõpetajad.

Riigi kahes ülikoolis, Ljubljana ja Maribori ülikoolis õpib ühtekokku 20 000 tudengit. Eile oli neil vaba päev, kuna streikis 80 protsenti ülikoolitöötajatest, kes nõudsid viivitamatult kümneprotsendilist palgatõusu.

Kõrgkoolitöötajate ametiühingu SVIZ esindaja Irena Zavrli sõnade kohaselt alustavad õppejõud 6. juunil tähtajatut streiki, kui valitsus ei suuda selleks ajaks ametiühinguga kokkuleppele jõuda. Selle aktsiooni tagajärjel jääksid tudengitel lõpueksamid sooritamata ning lõpudiplom saamata.

Seni on valitsus nõustunud õppejõudude palka tõstma 1997. a oktoobris, kuid ametiühing ei ole sellega rahul.

Praegu on Sloveenia kõrgkooliõppejõudude keskmine kuupalk 210 000 tolarit ehk 1510 dollarit, kusjuures keskmine kuupalk riigis on 120 000 tolarit (864 dollarit).

Selle aasta streigid, mille tõttu valitsus on olnud sunnitud ametiühingutele osaliselt järeleandmisi tegema, on pingestanud valitsuse karmi rahanduspoliitikat ning tekitanud vastuolusid pahemtsentristlike liberaaldemokraatide ja parempoolsete kristlike demokraatide vahel.

Koalitsioon on muutunud hapramaks pärast seda, kui liberaaldemokraadist välisminister Zoran Thaler oli sunnitud eelmisel nädalal tagasi astuma.

Peaminister Janez Drnovsek ähvardas koalitsiooni laiali saata, kui kristlikud demokraadid hääletasid Thaleri vastu.

Viis aastat tagasi Jugoslaaviast eraldunud Sloveenia on endise idabloki riikidest ühe suurema sisemajanduse kogutoodanguga inimese kohta (8700 dollarit).

Aastane majanduskasv oli Sloveenias mullu viis protsenti. REUTER-ÄP

Hetkel kuum