23. mai 1996 kell 22:00

Tallinna linn valib endale busse

Tallinna transpordiameti juhataja asetäitja Raik Saart ütles, et tema andmetel on Hyundai pakkumise arutelu seisma jäänud. Saarti sõnul sõnul ei ole veel tänaseni selge, kas autoregistrikeskus, lähtudes Euroopa nõuetest, lubabki Korea busse sisse tuua. Selge pole tema sõnul lõplikult ka see, millistel tingimustel neid busse sisse tuua saab.

Hyundai ametliku diileri Eestis, Satex Auto ASi tegevdirektor Tarmo Noot ütles, et on siiski tõenäoline, et Tallinnasse Hyundai bussid ikkagi tulevad. Tema ütlusel sõltub nüüd kõik sellest, kuidas lõpevad transpordiameti ja Hyundai tehase vahelised läbirääkimised.

Noodi sõnutsi tundub talle, et linnal puudub vajadus busside järele, sest Hyundai pakkumus on soodne. Hyundai on teinud pakkumise mille kohaselt Tallinn saaks osta 100 bussi, mis saabuksid linnale kohe, kui tasutakse 10% tehingu maksumusest. Ülejäänud summa võib linn tasuda 5--10 aasta jooksul ning tehingu intress oleks 8%. Ühe bussi maksumus oleks seega ligi 700 000 krooni.

Tänaseks on Hyundai Noodi ütlusel Leedus alla kirjutanud lepingu, mille järgi saabub Leetu 47 uut bussi. Tehingu maksumus on tema sõnul veidi üle 20 mln krooni ning intressi protsent on 8,2. Noot ütles, et Leedus on plaan sügisel sõlmida veel üks täiendava 44 bussi ostmise leping. Tema sõnul jõutakse mingi lepinguni varsti ka Lätis.

Raik Saart ütles, et tänaseks on Tallinna trammi- ja trollibussikoondis allkirjastanud lepingu T?ehhi firmaga Karosa, kes saadab juuli algul Tallinnasse katsetamiseks ühe oma linnaliinibussi. Saarti sõnul on buss katsetada võetud kolmeks kuuks.

Saart rääkis, et ühe bussi maksumus on ligi miljon krooni, mis on poole odavam Tartus kokku pandavatest Scania-bussidest. Tema sõnul on võimalik, et kui buss osutub Tallinna linna tingimustele sobivaks, sõlmitakse leping ka suuremate koguste peale.

Saarti väitel on Scania bussid küll head, kuid võrreldes nende hindu T?ehhi busside maksumusega, oleks mõistlik eelistada odavamat varianti. Karosa pakutud ostutingimused on soodsad.

Sõlmitud lepingute järgi saab Tallinna linn tänavu ka 20 uut Tartus kokku pandud Scania-bussi, ostetuna liisingu teel. Ühe bussi hind on ligi 2,09 miljonit krooni.

Hetkel kuum