26. mai 1996 kell 22:00

Teraviljahinnad tõusevad

Tallinna sadamasse tooduna on toidunisu maailmaturuhind täna 3200 kr/t, toidurukkil 2000 kr/t ja söödaviljal 2400 kr/t. SRÜ riikidest ostmisel on toidunisu hind praegu 500 krooni, rukkil 50 krooni ja söödaviljal 600 krooni odavam kui maailmaturul.

Ago Sootsi sõnul jätkavad teraviljahinnad maailmaturul tõususuundumust. Tingituna Eesti teraviljatootmise madalseisust avaldab maailmaturg meile suuremat mõju kui varasematel aastatel, lisas Soots.

«Hinnatõus maailmaturul on tingitud suures osas varasemate aastate kehvadest saakidest USAs, Kanadas, Euroopa Liidu maades,» rääkis Soots. «Söödavilja hinnad on eriti kõrgeks läinud,» kommenteeris ta. «Tõus viimastel aastatel on olnud üle kahe korra ning kõik hinnad üle 200 dollari tonnist. Tingitud on see söödavilja varude rekordilisest vähenemisest ning ka loomakasvatussaaduste tootmise suurenenud nõudlusest, sest näiteks linnuliha ja sealiha tootmine on maailmas kasvanud.»

«Rukis on eelkõige Põhjamaade, Skandinaavia ja SRÜ lähipiirkonna teravili, mida maailmaturul noteeritakse suhteliselt vähe,» lisas Soots. «Praegune rukki hind on sarnane söödavilja omaga. Vaadates aga hindade kasvu SRÜs ja maailmas, siis hinnad lähenevad ja tulevikus pole võimalik enam SRÜst odavamalt osta.»

«Kuna teraviljavarud tahetakse tõsta eelnevale tasemele, siis võivad hinnad jääda mitmeks aastaks kõrgele, olenemata isegi headest saakidest,» arvas Soots.

Hetkel kuum