28. mai 1996 kell 22:00

Päästerõngas Bulgaariale

Pärast peaaegu kolm nädalat väldanud pingelisi kõnelusi Bulgaaria sotsialistliku valitsusega teatas IMFi delegatsioon, et pooled jõudsid tugilaenu osas «põhimõttelisele» kokkuleppele.

Esimene rahaülekanne tehakse tõenäoliselt juulis.

Finantskriisis Bulgaariale on IMFi raha hädasti vaja, kuid laenu saamiseks tuleb langetada raskeid otsuseid. Stabilisatsiooniprogramm näeb ette 64 kahjumiga töötava firma sulgemise, range saneerimisprogrammi 70 ettevõttes, makseraskustes pankade sulgemise ning spetsiaalse agentuuri loomise, mille ülesanne on pankade halbade laenude tagasisaamine.

Halbade laenude mahuks hinnatakse 130 miljardit levi ehk 947 miljonit dollarit.

Bulgaaria rahandusministri Dimitar Kostovi sõnul on IMFi laenu suurus 400 miljonit dollarit. Kokkuleppe peab veel heaks kiitma valuutafondi juhatus.

Bulgaaria vajab raha oma võlgade teenindamiseks ning keskpanga valuutareservide suurendamiseks, ütles Kostov.

Aprilli lõpus saavutasid riigi valuutareservid rekordilise madalseisu, ulatudes 685 miljoni dollarini, kusjuures käesoleval aastal tuleb riigil võlgu tasuda miljardi dollari ulatuses.

Kokkulepe IMFiga peaks rahvusvahelisi investoreid rahustama vähemalt ajutiselt. Turgudel kardeti, et Bulgaaria võib sarnaselt 1990. a oma võlakohustusi rikkuda, samuti valitseb hüperinflatsiooni oht.

Bulgaaria pealinnas viibib ka maailmapanga delegatsioon, kelle ülesanne on üle vaadata sulgemisele või restruktureerimisele minevate firmade nimekirjad. Kui kõnelused strukturaalse reformi üle õnnestuvad, võib Bulgaaria saada maailmapangalt lisalaenu.

Vaatamata mitmele kõnelustevoorule ei ole Bulgaaria kahe viimase aasta jooksul saavutanud nimetatud organisatsioonidega laenukokkulepet, kuna pole täitnud tingimuseks seatud reforminõudeid. Viivitused tähendavad aga seda, et nüüd tuleb majanduse tervendamiseks rakendada märgatavalt rängemaid meetmeid. REUTER-BNS

Hetkel kuum