30. mai 1996 kell 22:00

Hansapanga jurist hüvitab tudengiaja tempe

«Mulle tekitati kahju 1992.--1993. aasta vahetusel Sangaste lossis Tartu ülikooli juurateaduskonna esimese kursuse tudengite aastavahetuspeo käigus,» rääkis ASi Real Reisid juhatuse esimees Jaanus Ilp.

Valgamaal asuva lossi ruumide rendileandmisel sõlmis Ilp tudengite esindaja Priit Pahapilliga lepingu, milles sätestati ka trahv võimaliku kahju tekitamise eest.

Tudengid lõhkusid lauanõusid ja rikkusid lossi inventari 4244 krooni eest. Lepingu kohaselt nõudis Ilp kahju hüvitamist kümnekordses ulatuses ehk 42 440 krooni.

Tartu linnakohtu otsusega 13. aprillil 1994 mõisteti Priit Pahapillilt kui lepingule allakirjutanud tudengilt ASi Real Reisid kasuks 8488 krooni, advokaadiabi eest 424,40 krooni, sõidukulude eest 2232 krooni ja riigilõivu 848,80 krooni.

Real Reisid kaebas linnakohtu otsuse edasi, kuid Tartu ringkonnakohus jättis selle 1995. aasta 4. mail muutmata.

Tartu täitevamet ei suutnud kohtuotsust täitma hakata ja süüdlaselt ei laekunud ASi Real Reisid kasuks kuni selle aasta aprillini sentigi. Märtsis jõudsid kohtumaterjalid Tallinna ja Harju täitevbüroosse, mille töötaja leidis Pahapilli Hansapanga juristi ametikohalt.

«Kuna kohtuasi vältas mitu aastat, tuli otsus Tallinna ja Harju täitevametile täitmiseks alles tänavu märtsis,» ütles riigi täitevameti Tallinna ja Harju täitevbüroo asedirektor Silvi Listak.

«See kohtuasi on täitmisel, noormees on tasunud 1250 krooni ja edaspidi peetakse tsiviilnõudena tema kuupalgast kinni 20%, nagu seadus ette näeb,» kommenteeris Listak. Ta lisas, et ASil Real Reisid ei tohiks olla põhjust pahameeleks, sest süüdlane ju hüvitab tekitatud kahju.

«Täitevamet võttis minuga ühendust paar kuud tagasi, leppisime täituriga kokku, mil viisil ma oma kohustusi täitma hakkan,» ütles Pahapill.

Jaanus Ilp pole rahul olukorraga, mil esimene raha laekub alles 3,5 aastat pärast kahju tekitamist ning nõuab täitevametilt 10protsendilise kuuviivise kehtestamist süüdlase suhtes.

«Täitevametiga suheldes on mul jäänud mulje, justkui oleksin ise milleski süüdi, kui oma raha nõuan,» ütles Ilp. Ta lisas, et koos 10protsendilise viivisega oleks ASil Real Reisid tudengite esindajalt saada juba üle 120 000 krooni.

«Ametlikku avaldust viivise rakendamiseks pole Real Reisid meile teinud ja kuna süüdlane maksab vastavalt kokkulepetele, pole ka põhjust seda teha,» märkis Listak.

«Olen kindel, et minu asi on üks sajast, kus kohtuotsusega väljamõistetud summat kätte ei saa,» nentis Ilp.

Hetkel kuum