• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Taal alustas operatsiooniga «Lahesõda»

  «Tööstuspanka ilma tema tänaste suurklientideta oleks meile vaja sama palju kui jänesele stopptulesid,» tunnistab Taal avameelselt, kinnitades analüütikute veendumust, et eraisikute pangaks ristitud Hoiupank noolib Tööstuspanga suurklientet.
  «Kindlasti on asju, mida Tööstuspank oskab täna paremini kui meie,» märgib Taal. Ta lükkab ümber konkurentide seas levinud arvamuse, nagu Hoiupank liidaks endaga Tööstuspanga, ja väidab: «Kaks panka ühinevad.»
  Tööstuspanga juhatuse esimees Margus Hanson usub, et saama peal on väljas ka Tööstuspanga aktsionärid, kes eelmisel nädalal nõustusid oma aktsiad analüütikute hinnangul umbes 50 000 Hoiupanga aktsia vastu välja vahetama.
  «Hoiupank on hea tehnilise tasemega ja reorganiseerimine on edukalt läbi tehtud,» kiidab Hanson.
  Hoiupanga tehnoloogiline edumaa annab Tööstuspangale suured silmad ette.
  «Ma julgen väita, et infotehnoloogilises arengus oleme Eesti parimad,» on Olari Taal endas kindel. «Kui vaadata pankade arengut aastatel 1993--1995, siis isegi pahatahtlik inimene peab tunnistama, et oleme kõige kiiremini arenenev pank.»
  Taali sõnadel on tõepõhi all, sest Hoiupank ei ole ainult Olari Taal, vaid meeskond. Reedel sõitis Taal oma suvekodusse Läänemaal -- puhkusele.
  Hoiupanga boss lahkub rahuliku südamega tüüri juurest siis, kui on ühinemise kõige kibedam aeg, sest Tööstuspanga ja Hoiupanga ühinemisprotsess võib olla jaanipäevaks juba läbi.
  Ühinemistehingut korraldav Eesti Pank teatab oma infoosakonna asejuhataja Kaja Kella suu läbi, et kuigi ühinemiseks on välja pakutud mitu skeemi, pole lõplik variant täna veel selgunud.
  Eelmisel nädalal läksid Hoiupanga ülesandel Tööstuspanka reidile audiitorfirma Price Waterhouse audiitorid. Taal tahab olla veendunud, et ühinemise järel ei tabaks teda mingid üllatused. «Tegutseme aktsionäride huvides,» sõnab ta.
  Praegu on Hoiupangas 1020 ja Tööstuspangas 370 töötajat. Nii Taal kui Hanson kinnitavad, et kindlasti ei jää ühinenud panka 1390 inimest. Ühinemist lihtsustab kahe panga palgatasemete sarnasus. Hoiupanga keskmine palk möödunud aastal oli 3600 krooni, Tööstuspangas vaid veidi kõrgem.
  Hansoni meelest on Hoiupanga töötajatel olnud paremad stiimulid enesearendamiseks. Taal jälle arvab, et tööstuspankuritel on hinnaline kogemus väga suurte klientide teenindamisel.
  Seetõttu tuleb koondamisraha vastu võtta nii osadel Tööstuspanga kui ka Hoiupanga töötajatel. Siiski -- mitmetesse loodud ja loodavatesse tütarettevõtetesse tahab ühinenud pank leida töötajaid just oma inimeste hulgast.
  «Arvan, Eesti Pank on teinud pikka aega programmilist tööd, hoidmaks ära vapustusi pangandusturul,» tunneb Taal vaimset tuge. «Keskpank püüab seda ennetada.»
  Pragmaatilise eksmajandusministrina rõhutab Taal, et Eestimaale ei mahu rohkem kui kolm suurt ja kolm-neli väikest panka. «Ju neil (Eesti Pangal -- toim.) on mingi paber ikka ka, kuidas see asi kujuneb ja mis selleks tuleb teha,» ütleb ta.
  Kaja Kell väljendab keskpanga ametlikku seisukohta: «Eesti Pangal ei ole mingisugust plaani selle kohta, et Eestis peaks olema neli-viis panka.»
  «Nii räägivad need, kes arvavad, et nemad kuuluvad nende nelja-viie hulka,» kommenteerib Kell. «Neil on kindlasti omakasu mängus, kui nad nii räägivad.»
  Siiski on Äripäevale teada, et näiteks Tööstuspanga ja Hoiupanga ühinemisel on Eesti Pangal mängida keskne, et mitte öelda peaosa. «Geograafilises mõttes kindlasti,» kommenteerib väidet Margus Hanson.
  Tööstuspank pidas eelmisel aastal liitumisplaane Ühispanga ja Virumaa Kommertspangaga, millest tänaseks on saanud Eesti Maapank.
  Maapanga juhatuse esimees Malle Eenmaa ei usu, et Hoiupank Tööstuspangaga ühinemisel Maapangale tugevamaks konkurendiks saab, kui ta senini olnud on. «Hoiupank on niigi väga tugev konkurent,» möönab Eenmaa. «Kuigi Hoiupank on väga agressiivne, on ta olnud soliidne partner.»
  Maapangalt on oodata Hoiupanga ja Tööstuspanga ühinemisele väärilist vastulööki: Maapanga värskelt ametisse nimetatud juhatus sepitseb vaikselt panga edasist arengukava, mille üks osa näeb ette mõne Eesti kommertspangaga liitumist.
  Küsimuse peale, kas pangandusringkondades leviv kõmu, et Virumaa Kommertspanga lähedased suhted Tallinna Pangaga võivad muundada kahest erineva turusegmendiga pangast ühe panga, ütleb Eenmaa kavalalt: «Meie suhted on alati head olnud, kuid seda otsustavad aktsionärid.»
  Ühipanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt osaliselt Ühispangale kuuluva Põhja-Eesti Panga allaneelamist praegu otstarbekaks ei pea. Hanschmidt arvab, et kaks panka suudavad eraldi paremini kasumit teenida.
  Olari Taal konkurendi Ain Hanschmidti seisukohta ei jaga. Taal arvab, et pangandusturul lähevad kasumimarginaalid üha väiksemaks ja seepärast on topeltstruktuuri ülalpidmine sulaselge raiskamine.
  Hoiupanga koostööpartneri Pindi Investi juhatuse esimees Rein Kilk suhtub Hoiupanga ja Tööstuspanga ühinemisse rahulikult. Kilk näeb oma ärides Hoiupangaga tegusat joont ja Hoiupanga sulgedega ta ennast ehtida ei taha: «Meile pole vaja mingisugust kleepsu auto peale.»
  Kilk suhtub pragmaatiliselt ka fakti, et Tööstuspank oma tütarseltsi Ühiskindlustus kaudu ja Hoiupanga Elukindlustuse AS koos Pindiga konkureerivad Eesti Kindlustuse erastamisel.
  Margus Hanson sõnab, et mõistlik oleks, kui kaks peagi ühinevat panka teeksid lõpliku pakkumuse üheskoos.
  Kilk arvab, et erastamisagentuur ei tegele kingituste jagamisega. «Loeb ikka äriplaan ja ma olen veendunud, et meie pakkumine on üks parimatest,» sõnab Kilk enesekindlalt. «Kui keegi koondub meie pakkumuse taha, siis palun väga.»
  Olari Taal, kes on veendunud, et ta juhib ühte Eesti paremat panka, näeb Tööstuspanga ühinemises Hoiupanga organisatsioonile väljaminekut rutiinist, sest pangal pole viimase aasta jooksul ühtegi nii mastaapset projekti olnud. «Organisatsioon on nagu võidusõidutraavel -- ta peab vahepeal kannuseid tunda saama,» filosofeerib Taal.
  Tehing, mille järel sünnib bilansimahu poolest teine kolmemiljardipank Eestis, on pannud veerema palli, mida on raske peatada. Hoiupank hingab sellega kiivalt kuklasse Hansapangale.
  Pärast Hansapanga saamist Hoiupanga aktsionäriks liikvele läinud jutud n-ö Hansa ja Hoiu ühinemisest on peale Hoiupanga sellist sammu kaotanud igasuguse aluse, arvavad analüütikud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Mihkel Mandre: terviseedendus saagu lähtekohaks
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Järelevalve tõstis LHV kapitalinõudeid
Finantsinspektsioon andis LHV-le järelevalvelise hinnangu ja otsustas panga kapitalinõudeid suurendada, selgub börsiteatest.
Finantsinspektsioon andis LHV-le järelevalvelise hinnangu ja otsustas panga kapitalinõudeid suurendada, selgub börsiteatest.
Advokaadibüroode TOP: tehingutöö toob edu, kohtuvaidlused tagavad stabiilsuse
Advokaadibüroode TOPis teiseks tulnud advokaadibüroo Walless juhtivpartner ja vandeadvokaat Piret Kergandberg ütleb, et headel aegadel toob tehingutöö suurema edu, samas kui kohtuvaidlusi on pidevalt ja need tagavad stabiilse äraelamise. Riskide maandamises tuleb arendada mõlemaid.
Advokaadibüroode TOPis teiseks tulnud advokaadibüroo Walless juhtivpartner ja vandeadvokaat Piret Kergandberg ütleb, et headel aegadel toob tehingutöö suurema edu, samas kui kohtuvaidlusi on pidevalt ja need tagavad stabiilse äraelamise. Riskide maandamises tuleb arendada mõlemaid.
Sõnajalad tahavad uut tüüpi tuuliku järgmisel aastal püsti panna
Tuulikute arendamisega tegeleva Eleoni juht Oleg Sõnajalg rääkis, et järgmisel aastal plaanib ettevõte püsti panna esimese uuel tehnoloogial põhineva testtuuliku.
Tuulikute arendamisega tegeleva Eleoni juht Oleg Sõnajalg rääkis, et järgmisel aastal plaanib ettevõte püsti panna esimese uuel tehnoloogial põhineva testtuuliku.