30. juuni 1996 kell 22:00

Farmaatsiatehase aktsia tulevik segane

Farmaatsiatehase tuumikinvestori ASi Magnum Pharma juhid varjasid kiivalt üldkoosoleku otsuseid. Magnum Pharma juhatuse esimees Margus Linnamäe keeldus reedel kommentaaridest, öeldes vaid, et kõik andmed avalikustatakse tänasel pressikonverentsil.

Uudisteagentuuri BNS andmetel laiendatakse farmaatsiatehase aktsiakapitali kolm korda eelmiste perioodide jaotamata kasumi ja eelmise aasta kasumi arvel. Seni oli ettevõtte aktsiakapital 12,57 miljonit krooni.

Aktsiakapitali laiendamine jõustus aktsionäride üldkoosoleku toimumise momendist ja aktsiad peaksid omanike arvetele jõudma täna, ütles Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi tegevdirektor Kristjan Hänni BNSile.

Tallinna farmaatsiatehase eelmise aasta auditeeritud puhaskasum oli 17,2 mln krooni. BNSi andmetel otsustas üldkoosolek maksta aktsionäridele dividende 11% aktsiate nominaalväärtusest.

Tallinna farmaatsiatehase aktsia tuli järelturule aprillis hinnaga 15 krooni aktsia kohta ja on tänaseks tõusnud 44 kroonini aktsia kohta. Väärtpaberieksperdid on oma varasemates kommentaarides avaldanud arvamust, et kiire hinnatõus on olnud põhjendamatu ja tingitud psühholoogilistest teguritest.

ICI Trusti väärtpaberimaakleri Sven Kunsingi varasema arvamuse kohaselt oli tuumikinvestor huvitatud aktsiate kokkuostust ning pärast aktsionäride üldkoosolekut kaob aktsia üldse turult.

Investoreid peaks ettevaatlikuks tegema ka farmaatsiatehase aktsia suur ostu- ja müügihinna vahe, mis reedel oli Hoiupanga noteeringute järgi 17 krooni; ostuhind 38 ja müügihind 55 krooni.

Tallinna farmaatsiatehase peadirektor Priit Kivi ei välistanud eelmisel nädalal võimalust, et pärast aktsionäride üldkoosolekut kukub aktsia hind kolinal alla.

BNSi andmetel ei näe Kristjan Hänni pessimismiks põhjust. Kui aktsia hind seoses aktsiakapitali kolmekordse suurendamisega ka hetkeks kolm korda langeb, stabiliseerub see tõenäoliselt 20 krooni juures, ütles Hänni.

Kui poolaasta majandustulemused kinnitavad farmaatsiatehase kasumiprognoosi täitumist, tõuseb aktsia hind veelgi, kinnitas Hänni BNSile.

Farmaatsiatehase kasumiprognoos selle aasta lõpuks on Hänni sõnul 23 miljonit krooni.

Farmaatsiatehase peadirektori sõnul ekspordib ettevõte 80 protsenti oma toodangust Venemaale. Tänavu loodetakse sinna müüa 12 miljoni USA dollari eest kaupa.

Venemaa tollid on Eesti toodangule praegu kõrgemad kui Läti ja Leedu kaubale ning võivad veelgi tõusta. Siis pole farmaatsiatehase toodang enam konkurentsivõimeline, kinnitas Hänni BNSile.

Vastavalt erastamisagentuuri nõukogu otsusele müüdi eelmise aasta suvel ASile Magnum Pharma 66,6 protsenti RASi Tallinna Farmaatsiatehas aktsiatest.

Ülejäänud aktsiad jagunevad Äripäeva andmetel Hoiupanga ja eraaktsionäride vahel.

Kas omanikering aktsionäride aastakoosolekuga muutus, ei olnud Magnum Pharma juhid reedel nõus kommenteerima.

Farmaatsiatehase eelmise aasta kogukäive oli 107,6 miljonit krooni ja ettevõte investeeris tehase arengusse 16,4 miljonit krooni.

Hetkel kuum