16. juuli 1996 kell 22:00

Projekteerijad kindlustavad end

Koka sõnul on praeguse seisuga kogu oma tegevuse kindlustanud ligi viis liidu liiget ning paljud peavad kindlustuslepingu sõlmimiseks läbirääkimisi. Kuigi vigade tekkimine pole kunagi välistatud, ei ole suuremaid projekteerija süül tekkinud õnnetusi tema sõnul Eestis olnud. «Ka Marja poe puhul ei suudetud tõestada, et süüdi oli projekteerija,» ütles Kokk.

Koka hinnangul on tellijad Eestis hakanud järjest rohkem projekteerijatelt kindlustust nõudma. Projekteerijatel on võimalik ennast kindlustada ka objektide kaupa, lisas ta. Kogu tegevuse kindlustamine jaguneb aastakäibe kindlustuseks ja büroo kindlustamiseks kindla summa peale.

Omanimelise büroo direktori Enn Laansoo sõnul on nende tegevuses olnud juhtumeid, millal kogu büroo vastutuskindlustus võistupakkumisel eeliseks kujunes. Muidugi kaitseb sõlmitud leping võimalike vigade eest ka bürood, lisas ta.

«Ehitused on läinud keerulisemaks ning võimalike vigade puhul võivad kahjud osutuda vägagi suurteks,» ütles Laansoo. Näitena toob ta juhu, kus projektiparanduse järgi paigaldatud uks osutus tuleohutusnõuetele mittevastavaks ja kulud kompenseeris nende büroo.

Enn Laansoo arhitektuuribüroo direktori asetäitja Jüri Tümanoki sõnul tagab arhitekti ja projekteerija vastutuskindlustuse leping tööks paremad tingimused. «Igat osutatavat pisikonsultatsiooni ei saa hakata eraldi kindlustama,» ütles ta.

Kindlustusseltsi Seesam riskiinseneri Priit Kuuskme sõnul tuleb arhitektuuribüroo aastakäibe kindlustamise tasuks 10 000--50 000 krooni aastas. Summa täpne suurus sõltub firma mainest, töötajate kvalifikatsioonist, büroo eelnevatest töödest ja paljudest teistest teguritest, loetleb Kuuskme. Tema hinnangul ei ole büroode kogu tegevuse massilist kindlustamist lähiajal siiski oodata.

ASi Eesti Projekt direktori Peeter Hirve sõnul tuleb suurel projekteerimisfirmal kogukindlustuse sõlmimine objekti kaupa kindlustamisest tõenäoliselt odavam. Eriti hindavad tema sõnul kogukindlustust välismaised tellijad. Eestis ei ole büroo kogu tegevuse kindlustamist kõik projekteerijad veel endale teadvustanud, ütles Hirve.

Hetkel kuum